Haber Detayı
08 Kasım 2016 - Salı 08:47
 
Cahit Kayalar: CHP'de Her Göreve Hazırım
Etimesgut’ta CHP’nin önemli isimlerinden işadamı-mühendis Cahit Kayalar ile Etimesgut’u ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni konuştuk.
Etimesgut Haberi
Cahit Kayalar: CHP'de Her Göreve Hazırım

Kayalar, CHP’nin seçim kazanabilmesi için aday profilinin çok önemli olduğunu vurgularken “Burada seçimleri kazanmak için partimizin kendi oyları yetmez. Sağ partilerden, ilçe merkezinden oy alabilecek güçlü, sevilen, Etimesgut’u bilen bir adayla seçime girmeliyiz” dedi. Cahit Kayalar'a sorduğumuz sorular ve aldığımız yanıtlar şöyle:

CAHİT KAYALAR ile ilgili görsel sonucu

   Etimesgut’ta CHP’nin neye ihtiyacı var?

   Öncelikle teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için. Etimesgut’un nüfusu her geçen gün artıyor ve ilçemiz büyüyor, gelişiyor. 550 bini geçen nüfusuyla bugün partimizin burada yaklaşık 6 bin civarında üyesi bulunuyor. Öncelikle partililerimiz birbirini sevmeliler. Etimesgut CHP’de sevgi eksikliği var, saygı eksikliği var. Partililerimiz birbirini sevip saymaz ise güven eksikliği olur bu da başarısızlığı beraberinde getirir. O yüzden birbirimizi seveceğiz, güveneceğiz. Başarı kendiliğinden gelecektir. Seçimlerde başarılı olamamızın nedeni ise çok parçalı olmamız ve birbirimizi sevip saymamızdır. Etimesgut’ta başarılı olacağız, sonra Ankara, ardından Türkiye. Etimesgut olmadan Ankara olmaz, Ankara olmadan Türkiye olmaz. Ülkemizin kesinlikle CHP’nin iktidarına ihtiyacı var, Etimesgut’un da CHP’ye ihtiyacı var.

   Etimesgut ilçe olduğu günden bu yana yapılan yerel seçimlerde başarılı olamıyor. 2009’da yüzde 27 olan oy yüzdesi, son yapılan 2014 seçimlerinde yerelde yüzde 19’a kadar geriledi. Bunun sebepleri nelerdir?

   Özellikle 1999 yılında yapılan seçimlerden bu yana bu böyle. Aslında bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz. CHP’nin tüzüğünde aday belirlemeyle ilgili değişik alternatifler var. 2009 yerel seçimlerinde Bahattin Atalay, atama ile Belediye Başkan Adayı oldu. O günlerde çeşitli eleştiriler yapıldı. Ön seçim olmazsa başarısız oluruz denildi. 2014 seçimlerinde ise Mehmet Yula ön seçim ile aday oldu. Sonuçta bir seçimi daha kaybettik. Partimizi yönetenler, hem o dönemde hem de bu dönemde ilçemizi çok iyi analiz etmediler. Yerelde niye başarısız oluyoruz, nasıl başarılı oluruz çalışmasını yeterince yapmadılar. Etimesgut ölçeğinde siyasete yön veren, sözü dinlenen, düşünceleri önemli arkadaşlarımıza sormadılar. Burada bir kopukluk var. Ön seçim kararı aldınız 2014’te ama sevgili Mehmet Yula önseçimden çıktığı halde uzun süre atanmak için beklenildi. Yıpratıldı. Öte yandan Büyükşehir Adayının da fazla katkısı olmadı, Etimesgut adayı ile koordineli bir çalışma sağlayamadı.
   Etimesgut’ta aday belirlemek son derece özen istiyor. Çok bilinmeyenli bir denklem gibi aday belirlemek. Burası çok farklı bir ilçe. Etimesgut’u alabiliyorsan, burada seçimi kazanabiliyorsan Ankara’yı ve Türkiye’ye kazanırsın.
   Etimesgut, İç Anadolu’dan gelen insanlarımızın oluşturduğu bir şehir gibi. Burada  Ankaralı, Çorumlu, Yozgatlı, Kırıkkale, Çankırı, Erzurum ve Anadolunun diğer illerinden gelen yurttaşlarımızın sayısı çok fazla. Etimesgut merkez seçmeni biraz daha milliyetçi ve muhafazakar. Adayı belirlerken buranın sosyo-kültürel yapısına çok dikkat etmek gerekli. Merkezdeki seçmen kitlesine benzeyen bir aday yapısı ortaya çıkarılmalıdır. Etimesgut’u bilen, buranın çamurunu çiğnemiş, burayla yoğrulmuş, merkez mahallelerin de kabullenebileceği ve kendini sevdirmiş bir aday ile seçimlere gitmeli.

   AK Parti ve MHP seçmeninin de kabullenebileceği, oy verebileceği bir aday profili çiziyorsunuz?

   Elbette! Partimizin genel seçimde Etimesgut’ta aldığı oy yüzdesi belli. Yüzde 30-33 arası oy alıyor. Yerel seçimde bu bile bize yetmiyor. Bu oyların üstüne koymamız lazım. Çünkü karşımızda AKP  var, 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan MHP’nin adayı var. Bizim, CHP’ye geçmiş yıllarda oy vermemiş seçmenin oyunu almamız, diğer partilerden oy getirebilmemiz lazım. Bunu yapabilecek bir aday ile, meclis üyesi listesiyle seçimlere girmeliyiz. Etimesgut’ta seçim almak o kadar zor değil, buranın yapısına uygun bir aday ile diğer partilerden oy alabilecek bir aday ile bu mümkündür. Seçim alabilmemiz için AKP ve MHP ile mücadele edebilecek güçlü bir adaya ihtiyacı vardır. Adayı belirlerken ciddi bir kamuoyu araştırması yapmalıyız. Bu aday aynı zamanda parti içinde birlik ve beraberliği de sağlamalıdır.

   Peki birlik ve beraberlik dediniz. Partililer öncelikle birbirini sevmeli dediniz. İlçe Kongresi’nden sonra mevcut ilçe örgütü bu birlik ve beraberliği sağlayabildiler mi?

   Ben buna inanmıyorum. Birlik ve beraberliğin sağlanması için çalışmalar yapılıyor. Ancak önceki dönemlere nazaran sağlandığına inanmıyorum. İlçe Örgütlerindeki gelenek değişmedi, değişmiyor. Yeni belli bir yapı kenarda bekliyor, mevcut ilçeyi ziyaret etmiyor, çalışmalara destek vermiyor. Ayhan Yılmaz’da onları kazanmak için gereken mücadeleyi yeterince göstermiyor diye düşünüyorum.
   Birlik ve beraberliğimize, az önce size anlattığım Belediye Başkan Aday profili ile sağlayabiliriz.

   DIŞARIDAN BİR ADAY?

   Belediye Başkan adayımızın Etimesgut’tan olması, Etimesgut’u mahalle mahalle, sokak sokak çok iyi bilmesi lazım. Etimesgut dışından Keçiören’den, Yenimahalle’den, Çankaya’dan gelebilecek bir adayın burada hiç şansı olmaz. Sen Etimesgut dışında başka bir yerde siyaset yapacaksın, Çankaya’da, Mamak’ta siyaset yapacaksın. Sonra geleceksin Etimesgut’tan aday olacaksın. Böyle bir şey yok! Zaten seçim kazanamaz, kazanamayız. Bunun örneklerini geçtiğimiz dönemlerde gördük ve yaşadık. Etimesgut merkezinden, milliyetçi-muhafazakar seçmenimizden oy almak zorundayız. CHP’nin kendi oyları burada seçim kazanmaya yetmez.


   2019 yılında yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerinde Genel Merkez, size göre Etimesgut Adayını nasıl belirlemeli?

   Atama ve ön seçim ile gelen adayların nasıl sonuçlar aldığını hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki dönem için aday belirlerken yine ön seçim yapılabilir. Ancak sağlıklı bir üye yapısıyla, demokratik bir ortamda yapılabilecek ön seçim partimiz açısından daha sağlıklı olacaktır. Dediğimiz gibi sağlıklı üye yapısıyla demokratik bir ön seçim! Ama aday profilleri çok önemli. Özellikle Etimesgut gibi bir yer için. Artık Etimesgut örgütünün de bir hata yapacağını sanmıyorum.

ETİMESGUT’UN CHP’YE İHTİYACI VAR!

   Yaşadığımız ve her geçen gün büyüyen Etimesgut’un kesinlikle CHP’ye ihtiyacı var. Sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışı ile Etimesgut, bugün başkentin en modern, en çağdaş ve her yönüyle kalkınmış bir ilçesi olur. CHP’li belediyelerin Eskişehir’de, Yenimahalle’de neler yapabildiğini görebiliyoruz. Vatandaşların rahat, huzurlu yaşayabildikleri, yaşadıkları şehri sevebildikleri hizmetler CHP’li belediyeler sayesinde uygulanabiliyor. Her türlü imkansızlığa rağmen! Belediyecilik bizim işimiz. Etimesgut’un önü açık, bakir bir bölge. Akıllı, çalışkan bir CHP’li Belediye Başkanı burayı ikinci Çankaya haline getirir. İlk kurulduğu gün olduğu gibi bir Mustafa Kemal şehri yapar. İlerleyen zamanda 1 milyon nüfus hedeflenen Etimesgut, hedeflerine, kentlilik bilincine ancak sosyal demokrat bir belediye ile ulaşabilir. Dünya kenti olmalıyız.
   Burası 24 saat yaşanılabilir bir kent haline halen gelemedi. Eryaman, Elvankent, Merkez, Bağlıca,Yapracık, TOKİ Turkuaz gibi bölgeler arasında bağlantı sağlanamadı. Kopukluk var. İlçemizin bir mahallesinden diğer bir mahallesine gidebilmek için vatandaşlarımız 3-4 saatini yolda, otobüste, metroda, ulaşımda geçiriyor.

ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLMALI..

   İlçemizde 3 tane üniversite bulunmakta. Ama maalesef bundan yararlanamıyoruz. Etimesgut bir eğitim şehri, kültür-sanat şehri olabilir. Yıllardır kaderine terk edilmiş, ilçe merkezinde bir iş merkezimiz bulunuyor. Burası belediye hizmet binasında dönüştürülüp mevcut belediye binası öğrenci yurdu yapılabilir. Öğrencilerin sayısının artması, buraya bir canlılık, hareketlilik getirecektir. Öte yandan ilçemizin en önemli sorunlarından bir tanesi trafik ve ulaşımdır. Merkezde oto park sıkıntısı var. Etimesgutumuz halen kent kimliğini kazanamadı ve bu konuda da geç bile kaldık.

   Ülkemizin içinde bulunduğu durum hakkında neler düşünüyorsunuz? Öte yandan Başkanlık Sistemi tartışmalarıyla ilgili neler söylersiniz?

    15 Temmuz’da biliyorsunuz bir darbe kalkışması oldu. Öncelikle belirtmeliyim ki, darbelere en fazla karşı duran, bunu desteklemeyen bir siyasi partiyiz. Geçmişte bunların acısını çok çektik. Türkiye iyi yönetilmedi, yönetilmiyor. Hem iç politikada hem de dış politikada iyi yönetilmiyor. Mustafa Kemal’in ‘Yurt Sulh, Cihanda Sulh’ düşüncesi maalesef uygulanmıyor. İçeride de büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Dışarıda da hiç komşumuz kalmadı, sorunlar yaşıyoruz. Ülkemizin birçok sorunu varken tartışılan başkanlık sistemi bu sorunları çözemez. CHP olarak, CHP’liler olarak Başkanlık Sisteminin uygulanmaması için bizler her türlü mücadeleyi vereceğiz.
   Bu ülkenin sorunlarını başkanlık, diktatörlük gibi sistemler çözmez. Demokrasinin de bu şekilde geleceğine inanmıyorum. Özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamda başkanlık sistemi baskıcı bir sistem olacaktır. Yeri ve zamanı değil. Cumhuriyetin değerleriyle oynanmaya çalışılıyor. Anayasa değişikliğine de gidilebilir ancak değişmez temel ilkesi olan ilk 4 maddesine kesinlikle dokunmamak kaydıyla.

   Cahit Kayalar ve Etimesgut.. Neler yapıyorsunuz, CHP ve Etimesgut geleceğinde Cahit Kayalar’ın yeri nasıl olacak? Bunları bizimle paylaşırken son olarak okurlarımıza nasıl bir mesaj vereceksiniz?

   Ben aslen Yozgatlıyım ama inanın Etimesgut’u çok seviyorum. Yıllardır buradayım, çalışıyoruz, hizmet veriyoruz. Partimi de çok seviyorum. Etimesgut İlçe Örgütümüz bana ne görev verirse yapmaya hazırım. Siyasette görev istenmez, ben de örgütümüzün, Genel Merkezi’mizin vereceği her göreve hazırım. Her mevkiide severek görev yaparım, bundan sonra da yapmaya devam edeceğim.
   Partililerimiz birbirlerini sevmeli, saygı duymalılar. CHP’nin Etimesgut’ta daha da güçlenmesi için bu şart ve çok önemli. Partimiz artık yeni değil YENİDEN CHP sloganıyla yola çıkmalıdır. Çünkü CHP varsa herkes için var. Herkes için CHP diyorum. Etimesgut’ta hedeflediğimiz gibi ülke genelinde de her kesimin oyunu alabilecek bir çalışma içerisine girmeliyiz. Başarının formülünün bu olduğunu düşünüyorum.
   Hepimiz biliyoruz ki; 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, Kuvayı Milliye ruhuyla işgalci emperyalist ordulara karşı savaşmış, bu ruh ile Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı,    Alevisi, Sünnisi ve tüm etnik kökenlileri aynı amaç uğruna birleştirmişti. Mustafa Kemal’e olan inancımız tam, sonsuza dek sürecek ve bizler bu ruh ile hareket ederek yine ve yeniden CHP ile bize miras bırakılan Cumhuriyetimize, demokrasimize sahip çıkacağız.   

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut’ta, CHP’nin, önemli, isimlerinden, işadamımühendis, Cahit, Kayalar, Et
Yorumlar
Haber Yazılımı