Haber Detayı
06 Ekim 2014 - Pazartesi 18:55
 
Çalgüner'den 'Ankara Ana Ulaşım Planı' Açıklaması
Tahir Çalgüner, tartışmalara konu olan Ankara Ana Ulaşım Planı ile ilgili olarak "Gökçek AUAP 2038 hakkında neden konuşmuyor? Gazi üniversitesi "Planı" NOTER'e onaylattı mı?" dedi.
Ankara Haberi
Çalgüner'den 'Ankara Ana Ulaşım Planı' Açıklaması

Y. Şehir ve Bölge Planlamacısı, son günlerde büyük tartışmalara neden olan Ankara Ana Ulaşım Planlaması (AUAP) hakkında bir açıklama yaptı. Çalgüner, gazetemize yazılı olarak yaptığı açıklamasında başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere plan hakkında sert eleştirilerde bulundu.

 
İŞTE O AÇIKLAMA:
 

AUAP 2038 sinsi planının halen daha onaylanmamasının ve bilinçli olarak dondurucuda, sürüncemede bırakılmasının iki nedeni var;

1. "ODTÜ 2. Etap yol için, kampüsü doğu batı aksında bölecek ve vişnelik mevkinden Malazgirt yoluna bağlayacak yolun geçeceği ODTÜ arazisine, ne “şekilde”, ne zaman ve hangi "zamanlama" ile gireceklerini belirleyememeleridir." 

2. "Mevcutta devam eden davaya konu projeler ve temyiz tarihleri ile -alt ölçekli projeleri meşru hale getirmesi amaçlanan- "AUAP 2038 planın" askıya çıkarılacağı bir "zaman(lama)" uyumunu beklemeleridir. 

Ankara'nın ulaşım ana planı hedef (te) 2038 olarak da bilinen ve sonuçlanması yılan hikayesine dönen AUAP 2038 çalışması süreci ile  yeni çıkarılan "Mekansal planlar yönetmeliği" arasında ürküten benzerlikler var;

1.Çalışmanın analiz ve sentez çalışmaları sorun odaklı değil.Dostlar alış verişte görsün türünden (çok) genel ansiklopedik bilgi yığını.Yönetmelikte ise ; ulaşım ana planlarının iptali halinde  yeniden hazırlanacak planın tekrardan analiz ve sentez çalışmalarının yapılması yasaklanmış.Olanla idare edin diyorlar.Her planın kendine özgü analiz çalışması olduğu inkar edilmiş.Bir planın analizleri ile "bütün" olduğu plana açılacak bir davada aynı zamanda analiz ve sentez çalışmalarını da kapsayacağını bilmiyorlar anlaşılan.!

2. Makro ölçekli kentsel makroform planlamasının içi "Büyük projelerle" doldurulmaya çalışılmış.Bütüncü planlama ihlali var.Eklektik bir planlama anlayışı;ulaşım planları ile nazım plan arasındaki dönüşümsel ve karşılıklı etkileşimi ihmal ediyor.

3."Strateji planı" adı altında getirilen "plansızlık" hali evlere şenlik durumda.Nazım plan amaç değil külfet olarak görülmüş."Nasıl yorumlarsan şematik şehirciliği" hayırlı olsun..!! Planlama "yok hükmüne" sokulmuş. Ancak Yönetmeliğin adında AUAP çalışmasının adında olduğu gibi "Plan" kelimesi geçiyor.Bu (plan) başka bir "plan" galiba.!

4.Plan kademelenmesi ve ölçek geçişleri birbirine bindirilmiş. Oluşturulan kaotik yapıda plan kademelerinin birlikteliği ve uyumu ilkesi yok edilmiş.

5.Devam eden Ulaşım ana planı çalışmalarında,geçici birinci madde ile "il ölçeğinde bölge planı yapılmasına gerek yoktur hükmü var.Aynen AUAP 2038 süreci gibi.

6. Yönetmeliği onaylandı, kendisinde onay zamanı yakındır...mahkemeye evrak-belge üretilsin  diye!

Yönetmeliğin mimari Gökçek,Gökcek şehirciliği editörü aslan danışmanları... Sanki ısmarlanmış gibi.. AUAP 2038 yönetim kadrosu  ile tam bir uyum içinde ve ruh ikizleri...

Plastik tadında naylon kıvamında..yani anlayacağınız "körler sağırlar birbirini ağırlar".! Akademya'ya geçmiş olsunlar..!!

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Tahir, Çalgüner, tartışmalara, konu, olan, Ankara, Ana, Ulaşım, Planı, olarak, "
Yorumlar
Haber Yazılımı