Haber Detayı
22 Mart 2015 - Pazar 16:15
 
Çankaya Belediyesi, Aşık Veysel'i Unutmadı
Çankaya Belediyesi ve dostları büyük ozan Aşık Veysel’i unutmadı.
Çankaya Haberi
Çankaya Belediyesi, Aşık Veysel'i Unutmadı

Ölümünün 42. yılında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Aşık Veysel anısına bir etkinlik düzenlendi.

Aşık Veysel’in ailesinin yanı sıra CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, CHP Ankara İl Yöneticileri, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de Aşık Veysel dostlarını yalnız bırakmadı.

Veysel’in hayatından kesitler sunulan kısa filmin ardından büyük ozanın köyü olan Sivas Şarkışla Sivrialan Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali İmran, Aşık Veysel Derneği Başkanı Yılmaz Hür ve CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Tevfik Kızgınkaya büyük ozanın hayatı ve şiirlerinden oluşan birer konuşma yaptılar.

 

TAŞDELEN: “ANADOLU’DAKİ HOŞGÖRÜ VE İNSAN SEVGİSİNİN BUGÜNLERE GELMESİNİN ÖNCÜLERİ BÜYÜK OZANLARIMIZDIR”

Halk ozanlarının Anadolu toplumunun öncüleri olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen "Anadolu’daki hoşgörü ve insan sevgisinin bütün baskı ve zulümlere rağmen bugünlere gelmesinin öncüleri bu büyük ozanlardır. Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu, Köroğlu ve Yunus Emre gibi ozanlarımız olmasaydı bugün bizi biz yapan değerlerin birçoğundan eksik kalacaktık. Yine Aşık Veysel, Mahzuni Şerif, Neşet Ertaş, Ali Ekber Çiçek de aynı yolda yürüyen büyük ozanlarımız oldular” şeklinde konuştu.

 

TAŞDELEN’DEN DOSTLARINA MÜJDE; ÇANKAYA PARKLARINDAN BİRİSİNE AŞIK VEYSEL ANITI YAPILACAK

Aşık Veysel’in “Senlik Benlik Nedir Bırak” şiirinden “Kürdü, Türkü ne Çerkezi, Hep Adem’in oğlu kızı, Beraberce şehit gazi, yanlış var mı ve neresi, Kuran’a bak İncil’e bak, dört kitabın dördü de hak, Hakir görüp ırk ayırmak, hakikatte yüz karası” mısralarını okuyan Taşdelen, etkinlik sırasında kendisinden istenilen Çankaya’ya Aşık Veysel Anıtı için de “Söz verdik, yapacağız. Bu büyük kültürün öncülerini Çankaya’da yaşatacağız” dedi. Taşdelen’in müjdesi salondan büyük alkış aldı.

Konuşmaların ardından Halk Ozanları Kültür Derneği (OZAN-DER) sanatçıları sazları ve sözleriyle Aşık Veysel türkülerinden oluşan bir dinleti sundular.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çankaya, Belediyesi, dostları, büyük, ozan, Aşık, Veysel’i, unutmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı