Haber Detayı
05 Nisan 2017 - Çarşamba 09:41
 
Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, Mogan Gölü'nde
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın, Gölbaşı Kaymakamı Şenol Esmer ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü’nün dip çamur temizliği projesi kapsamında Mogan Gölü’nde bir araya geldi.
Gölbaşı Haberi
Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, Mogan Gölü'nde

Başkan Duruay,  Bakan Özhaseki’ye, Mogan Gölü’nün dip çamuru temizliği için göle kurulan istasyonlara giderek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Özhaseki, Mogan Gölü’nde yaptığı açıklamada, Gölbaşı’nın yıllardır şikayet  ettiği bir konuyu sıkıntısız bir şekilde çözebilecek bir hareketin başında bulunduklarını söyledi.

Ankara ve Gölbaşı için müthiş bir nimet olan Mogan Gölü’nün kirlilikle büyük bir sıkıntıya dönüştüğünü aktaran Bakan Özhaseki,  “15 Temmuz’da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ile  Mogan Gölü için Mavi Akım Protokolü’nü imzaladık. Şimdi onları temizliyoruz.” dedi.

Bakan Özhaseki, Ulaştırma Bakanlığı’nın bu işleri yapabilecek müthiş bir kabiliyetleri ve potansiyelleri olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Hayata geçirilen Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Projesi alanında Avrupa’nın en büyük , dünyanın ise ikinci en büyük işi konumunda. İhale bedeli 63 milyon lira. En güzel tarafı da bakanlığa veriyoruz. Bir cebimizden bir cebimize vermiş oluyoruz.  Daha önceki ihalelerde 100 milyon liraya yakın bedeller çıkmıştı. Biz  o ihaleleri iptal ettik. Ulaştırma Bakanımız Ahmet Bey de çok anlayışlı davrandı. ‘Maliyet ne giderse onu alalım’ dediler. İlk yaptıkları kaba hesapta böyle bir rakam çıktı. Bizde bakanlığımıza gönül rahatlığıyla devrettik.”

“1 yıl sonra çalışmalar bitmiş olacak”

 4 gemiyle temizlik işine başlandığını ifade eden Bakan Özhaseki,  şöyle devam etti:

“Yapılan incelemelerde yüzde 60’ı kirli olarak gözüküyor. 3.7 kilometrekarelik bir alanda kirlilik var. Bu kirlilik tabi ki tabanda ve 50 cm yüksekliğinde bir çamur ve bataklık oluşmuş.  Bu kirliliği bizim denizin tabanından sıyırıp gördüğünüz ekipmanlarla iki kilometre kadar öteye taşımamız söz konusu. Orada taşıdığımız bu çamurları belirli kumaşların içerisinde tutarak süzülmesini sağlıyoruz.  Artan o çamurlu birikimide toprakla karıştırıp denkleresyon alanlarında  özellikle bitkisel toprak olarak kullanıyoruz. Bu yaptığımız işte herhangi bir koku ve görsel kirlilik olmadığı gibi dışarıyada salgılanacak bir kirlilik bulunmamaktadır. 1  yıl sonra inşallah buradaki bu çalışmalar bitmiş olacak. Çevre adına gerçekten muhteşem bir iş yapacağız. Bundan da son derece mutluyuz.  ”

“50-60 yıl boyunca bir kirlilik oluşmayacağını tahmin ediyorum “

Bakan Özhaseki, Mogan Gölü’nün bir daha kirlenmemesi için Gölbaşı Belediyesi’nin her türlü tedbiri alacağının altını çizerek, “Aynı zamanda buradaki tüm küçük derelerin hepsi ıslah ediliyor. Bizde çevre koruma planları içerisinde özel çevrede olacağı için ihtimam göstereceğiz. Hoyrat bir şekilde kullandırmayacağız. 15 – 20 sene önce yapılmış olan o kirlilği oluşturan ne varsa bundan sonra büyük bir titizlikle engelleneceği için 50- 60 yıl boyunca burada bir kirlilik oluşmayacağını tahmin ediyorum” dedi.

Türkiye’de 16 adet özel koruma çevre alanı olduğunu aktaran Bakan Özhaseki,  şu açıklamalarda bulundu:

“ Gölbaşımızda da Sevgi Çiçeği var.  Böyle özel olarak korunması gereken alanların sayısı 16. Türlerin yaşatılması için elimizden gelen ihtimamı gösteriyoruz.  Doğrusu bizim bakanlığımızın bir alanı çevre bir alanı da şehircilik. Çevre alanında yapmaya çalıştığımız tek şey korumacılıktır sonra dengelerin muhafazasıdır. Çünkü çevreyi biz emanet olarak görüyoruz.  O emaneti ne kadar güzel korursak hayatta o kadar mutlu yaşarız diye düşünüyorum.  Gölbaşı içinde burasının çok özel bir yeri var. Yazları bir serinlik veriyor. Buradan esen rüzgarlarla bitkilerin donması engellenmiş oluyor.  Kışın da yine buranın kendi has esintisiyle aşırı bir kış yaşanmıyor.”

Başkan Duruay da Gölbaşı’nın en büyük sıkıntısının  Mogan Gölünü’nün temizliği olduğunu vurgulayarak, “Hem Türkiyemizin hem Ankaramızın hem de Gölbaşımızın büyük değeri olan Mogan Gölü’nün temizliğiyle ilgili çalışmalar başlıyor”dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çevre, Bakanı, Mehmet, Özhaseki,, Mogan, Gölü'nde,
Yorumlar
Haber Yazılımı