Haber Detayı
26 Mart 2022 - Cumartesi 11:15
 
CHP Ankara İl Başkanı'ndan 6'lı Masa Açıklaması
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 6 muhalefet partisinin liderlerinin üçüncü kez bir araya gelmesine ilişkin konuştu.
Siyaset Haberi
CHP Ankara İl Başkanı'ndan 6'lı Masa Açıklaması

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Fatih Beyazıt, Demokrat Parti Ankara İl Başkanı Erkin Delikanlı, DEVA Partisi Ankara İl Başkanı Ali Güven ve Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Gülnur Hayran 27 Mart Pazar günü üçüncü kez bir araya gelecek. CHP’li Akıllı da liderlerin bir araya gelmesine ilişkin sürece değinerek şunları söyledi:

“BİRALİKTELİK BAZI KONULARDA BİRAZ DA TAVİZ VERMEYİ GEREKTİRİYOR”
 
“Bu işin mimarı, temelini atan Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve bugüne kadar sürdürülmesini sağlayan en önemli güç de genel başkan. Elbette diğer siyasi partilerin de emeği var. Herkes burada kendi tabanını biraz ikna etmek durumunda kaldı. Çünkü biz geçmişte Milli Selamet Partisi ile bir koalisyon dönemi yaşadık. Onlarla biraz birbirimizi biliyoruz ama sonuçta birbirinden çok farklı sosyolojik ve politik kesimleri temsil eden bu partilerin bir araya gelişi kolay bir iş değildi. Çünkü birliktelik bazı konularda biraz da taviz vermeyi gerektiriyor. Buradaki kırmızı nokta budur. Bir de elbet asgari müştereklerde bir araya geliyorsunuz. Bu asgari müşterek bugün Türkiye’de laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olarak tanımlayabileceğimiz demokrasinin inşası. Parlamenter demokrasiye geçildiğinde herkes kendi yolunda yürümeye devam edecektir.”

“UZLAŞIYI TABANA YAYMAMIZ LAZIM”
 
“Genel başkanlar, partilerin genel merkezleri düzeyinde bir uzlaşı yapılıyor, bir ortak yol çiziliyor. Bu yolun, 6 partinin örgütleri ve üyeleri tarafından benimsenmesi ve takip edilmesi gerekir. Biz bunu giderek aşağıya yayacağız. İlçe örgütlerinde ilçe başkanlarımız da bizden sonra bir araya geldi. Zaman zaman belki onlar da bir araya gelecekler. Bizim oradaki fonksiyonumuz yukarıdaki uzlaşıyı, bu 6 partinin yaptığı uzlaşıyı tabana yaymak, benimsetmek ve onların orada çizdiği doğruyu harekete geçirebilmek.”
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, Ankara, İl, Başkanı'ndan, 6'lı, Masa, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı