Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 11:10
 
CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli'nin Kaçak Köyü Yıkılıyor
CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli’nin Polatlı’daki kaçak köyü için adalet yerini buluyor. Ankara Valiliği tarım arazisini talan eden Dereli’nin köyü için yıkım kararı verdi.
Güncel Haberi
CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli'nin Kaçak Köyü Yıkılıyor

CHP Çankaya İlçe Başkanı ve Çankaya Belediye Meclis Üyesi Selçuk Dereli, ilk olarak Polatlı'ya bağlı Macun Mahallesi'nde Köyümüz Sitesi'ni kurdu. Doğacı Gayrimenkul şirketinin ortaklarından olan Dereli, burada 94 adet ev inşa etti. 80 dönüm arazi üzerine kurulu olan sitenin kaçak olarak yapıldığı ve tarım alanını da izinsiz olarak imara açtığı ortaya çıktı. Sitedeki bir sokağa da soyadını veren Selçuk Dereli'nin buradaki evlerin satışından büyük bir gelir elde ettiği belirtildi.

SABAH Ankara''nın gündeme getirdiği Aykut Gören'in haberine göre; olayın ardından harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi söz konusu köyün İmar Kanunu çerçevesinde yıkımı için yazı göndererek gereğinin yapılmasını istedi. Polatlı Belediyesi ise ağustos ayında Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği cevapta, "Söz konusu yapılar Büyükşehir Yasası'ndan önce yapılmış olup, belediyemiz kayıtlarında inşaat ruhsatlarına rastlanmamış olup, hobi bahçesi yöneticilerinin belediyemiz plan ve proje müdürlüğüne plan yapımı için müracaat etmiş, kurum görüşleri beklenmektedir. Ayrıca 30 gün içerisinde ruhsatlandırma yapılmaz ise kanun maddelerine göre işlem yapılacaktır" ifadelerine yer verdi.

KURULDAN İZİN ÇIKMADI
Beklenen karar, Ankara Valiliği tarafından tebliğ edildi. Valilik'te toplanan Toprak Koruma Kurulu, Dereli'nin kaçak köyünün bulunduğu arazinin tarım dışı faaliyetler için kullanılmamasına karar verdi. İlgili Kanun'a göre Selçuk Dereli'nin izinsiz yapılarının yıkılması ve yıkım esnasında yapılan tüm masrafların sorumlulardan tahsis edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 160 bin TL'lik para cezasının Köyümüz Sitesi'ni inşa eden Dereli'ye ait Doğacı Gayrimenkul'e kesilmesi gerektiği ifade edildi. (kaynak:sabah ankara)

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, Çankaya, İlçe, Başkanı, Selçuk, Dereli'nin, Kaçak, Köyü, Yıkılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı