Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 20:52
 
CHP'den Evlerin Elektriği Kesilmesin Kanun Teklifi
Koronavirüs pandemisi döneminde eğitimin uzaktan bilgisayarlar ve televizyonlar aracılığıyla yapılması sonrası CHP’den konutların elektriğinin kesilmesini yasaklayan kanun teklifi geldi.
Siyaset Haberi
CHP'den Evlerin Elektriği Kesilmesin Kanun Teklifi

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifinde Koronavirüs salgını nedeniyle bütün vatandaşların başta olmak üzere; esnafın, işletmecilerin, emekçilerin, gündelik iş yapan yurttaşların, çiftçilerin tamamının maddi olarak çok büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek “Bu dönemde toplumun önemli bir kesimi işsiz kalmış; çalışmaya devam edenler ise büyük maddi kayıplar yaşamıştır. Türk-İş'in '2020 yılı Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 lira olarak hesaplanmıştır. Vatandaşlarımız bir yandan Covid-19 pandemi sürecinde hastalığa karşı mücadele ederken diğer yandan da zorlaşan ekonomik tablo içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalar göz önüne alındığında halkın büyük bir kısmının bunları karşılamasının imkansız olduğu görülecektir” ifadelerini kullandı.

 

CHP’li Vekil, milyonlarca öğrencinin geleceğini ilgilendiren eğitimin koronavirüs pandemisi sürecinde aksadığını ifade ederek “Bu nedenle uzaktan eğitime geçilmiştir. Bu eğitimler bilgisayar ve televizyonlar aracılığı ile yapılmaktadır. Elektriği kesilen bir hanede öğrencinin eğitimi de engellenmiş olacaktır. Bununla birlikte; konutlarda ısınma, sıcak su ve temizlik de elektrik sayesinde mümkün olabilmektedir. Tam da salgın sırasında temizliğe de engel olan elektrik kesintilerinin halk sağlığına olumsuz yansıyacağı da açık bir gerçektir. Verdiğimiz kanun teklifi ile salgın süresince konutlarda elektrik kesintisini yasaklıyoruz. Kanun teklifimiz geçerse vatandaşın elektriğini kesen firma abone başı 30 bin lira ceza ödeyecek” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP'den, Evlerin, Elektriği, Kesilmesin, Kanun, Teklifi,
Yorumlar
Haber Yazılımı