Haber Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 23:26
 
CHP’den, Grevdeki Kömür İşçilerine Destek
15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası el konulup, 30 bin liralık maaşla kayyum atanan Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırlarındaki maden sahasını işleten Adularya Enerji Üretimi ve Madencilik A.Ş...
Siyaset Haberi
CHP’den, Grevdeki Kömür İşçilerine Destek

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası el konulup, 30 bin liralık maaşla kayyum atanan Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırlarındaki maden sahasını işleten Adularya Enerji Üretimi ve Madencilik A.Ş. Yunus Emre Termik Santrali’nde, aylardır maaşlarını alamadıkları için greve çıkan işçilere, CHP Ankara il örgütü destek verdi. Maden işçilerinin alacaklarının daha fazla geciktirilmeden ödenmesi gerektiği vurgulandı.

Ankara’nın Beypazarı ile Nallıhan, Eskişehir’in Mihalıççık ilçelerinden servislerle taşınan ve maden sahasında çalışan işçiler, iki aksayan maaş ödemelerinin, son olarak 3.5 aylık ödenmemesi üzerine üretimi durdurdu. 5 gün önce 00.00-08.00 vardiyasında içeriye girmeyen işçiler, gündüz vardiyasındaki işçilerle birlikte tertip alanında toplandı. Yaklaşık bin işçi, ücretleri ödeninceye kadar fiili greve devam edeceklerini söyledi.

CHP Ankara İl Örgütü’nden destek

CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, il yönetim kurulu üyeleri ile beraberlerinde Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Murat Emir grevdeki maden işçilerini ziyaret ederek destek verdi. Grevdeki işçilere battaniye ile içinde kişisel temizlik eşyalarının bulunduğu paketlerin dağıtıldığı ziyarette konuşma yapan CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, “İktidarın en iyi yaptığı şey garibanın sırtına binmek. Yerin yedi kat altında ekmeğini kazanmak için mücadele eden emekçiler 2 buçuk aydır maaşını alamıyor. Madenciler, iş cinayetine kurban gittiklerinde çıkıp ‘Bu işin fıtratında ölüm var’ diyenler, sağ kalan emekçileri de açlığa mahkum etmekte hiçbir mahsur görmüyor. Adularya işçileri ve aileleri yalnız değildir. Bugün milletvekillerimizle birlikte sizinle dayanışmaya, dert ortağınız olup sesinizi duyurmaya geldik. Mesele ekmek meselesi olduğunda her zaman emekçinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sesinizi kamuoyuna duyurmak, ananızın ak sütü gibi helal alacaklarınızı kimsede bırakmamanız için CHP Ankara İl örgütü adına söz veriyorum her zaman yanınızda olacağız” dedi.

Ali Haydar Hakverdi: Haklı mücadelenize güç katmaya hazırız

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise; “Bizim, iktidarı doğruya sevk etmek, işçi sınıfının lehine kazanımlar sağlamak yolunda baskı unsuru oluşturmak gibi sorumluluğumuz var. Sizler anlatın, sizler söyleyin yöntemi, birlikte bu yöntemle yürüyelim. Birbirimize sahip çıkarak, birbirinize sahip çıkarak. O yüzden ricamdır, birbirinize sahip çıkın ve aranızdan temsilcilerinizi bir an önce seçin. Haklı mücadelenizde sizlere ne kadar güç katabilirsek katmaya hazırız” dedi.

Murat Emir: Gün gün dayanışmamız artacak

Ankara Milletvekili Murat Emir yaptığı konuşmada, Adularya maden işçilerin aylardır yaşadıkları maaş sorunun, siyasi iktidarın izlediği politikalardan kaynaklandığını ifade ederek, “Emekçilere açlık sınırı düzeyindeki maaşı bile fazla gören bu siyasi iktidar, Adularya’da olduğu gibi, bir yolunu bulsa bu maaşı bile ödemeyecek. Hayatlarını emek, alın teri ve dayanışma üzerine değil, bu değerlerin sömürüsü üzerine kuranlara karşı, bugün sizin yarın başka emekçilerin hakları için birlikte mücadeleye ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Aylar önce sorununuzu Meclis gündemine taşıyarak, bugün grev alanında yan yana durarak, yarın daha güçlü şekilde sesimizi duyurarak dayanışmamızı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: CHP’den,, Grevdeki, Kömür, İşçilerine, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı