Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 01:52
 
CHP İl Başkanlarından Ortak Kurultay Açıklaması
CHP'nin 59 İl Başkanı parti yönetimine destek açıklaması yaptılar. Açıklamayı okuyan Ankara CHP İl Başkanı Rıfat Güvener, "Kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz" dedi.
Siyaset Haberi
CHP İl Başkanlarından Ortak Kurultay Açıklaması

CHP'li İl Başkanları, Ankara'daki basın toplantısında açıklama yaptı. Toplantıya 59 il başkanının katıldığı açıklandı. Toplantıda açıklamayı, İl Başkanları adına Ankara İl Başkanı Rıfat Güvener yaptı.
 
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
 
BASINA VE KAMUOYUNA,
16 yıllık AKP iktidarı sonrası, gelinen noktada Cumhuriyetin temel kazanımları bir bir yok edilmiş, TBMM işlevsiz hale getirilerek egemenlik şahsileştirilmiş, devlet bir bütün olarak kararnamelerle yönetilmeye başlamıştır. Demokrasi, kişilerin temel hak ve özgürlükleri, hukuk ve adalet sistemi Cumhuriyet tarihimiz boyunca hiç olmadığı kadar gerilemiş, hukukun üstünlüğü ilkesi tamamen çökmüş, yargı saraya bağımlı hale getirilmiştir. Laiklik ilkesi yok edilmiş, başta eğitim olmak üzere tüm alanlarda ülkemiz geriye gitmiştir. Demokratik hukuk devletinin temeli olan denge ve denetim mekanizmaları bütünüyle yok edilmiş, devletin
demokratik kurumsal yapısı hızla çökme aşamasına gelmiştir. Dış politika tek adamın keyfi tasarruflarına terk edilmiş, ülkemiz dış dünyada itibarsızlaştırılmıştır. AKP iktidarı ve tek adam rejimi ülkemizi bir parti devleti haline getirmiş, Olağanüstü Hali sözde kaldırırken, 15 ayrı kanunda değişiklik yaparak Anayasa’nın temel hak ve özgürlüklerini askıya alan yasa tasarısını parlamentodan geçirmiştir.OHAL’i olağanlaştıran, kalıcı bir OHAL devleti kurmayı hedefleyen iktidarın uygulamaları ortadayken, partimizi olağanüstü kurultaya götürmek sadece tek adam rejimini memnun edecektir.
 
Değerli Cumhuriyet Halk Partililer, Kamuoyu önünde, sosyal medya ve basın açıklamaları ilyürütülen olağanüstü kurultay için başlatılan imza süreci partimize zarar vermektedir. CHP İl Başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Kurultay talebi demokratik bir hak olmakla birlikte, seçim öncesi ve seçim sürecinde partimize kapalı olan medya mecraları, parti içi tartışmaları ekranlara taşımakta, tek adam yönetimi ve yandaşları, parti içerisindeki bu tartışmaları ellerini ovuşturarak zevkle ve keyifle izlemektedir. Bu durum iktidarın Cumhuriyet Halk Partisine dönük
yürütmekte olduğu algı operasyonunun boyutunu açıkça göstermektedir. 24 Haziran seçimleri sonrasında daha seçim sonuçları analiz edilmeden, tartışılmadan, değerlendirilmeden bir olağanüstü kurultay çağrısı yapılması ve bu çalışmanın sosyal medya,
basın ve kamuoyu üzerinden sürdürülmesi doğru değildir.
 
İhtiyacımız olan olağanüstü kurultaydan ziyade birlik, beraberlik ve sorumluluk içinde bu karanlık süreçten çıkabilmemizdir. Sorumluluk sahibi her partilimizin parti içi iktidar mücadelesini ve olağanüstü kurultay tartışmalarını bir kenara bırakarak partimizi kamuoyunda tartıştırmaktan vazgeçmesi ve partimizi yerel seçimlerde başarıya taşıyacak olgunlukta davranması gerekmektedir.
 
Biz aşağıda ismi bulunan CHP İl başkanları, tüm Cumhuriyet Halk Partilileri tarihi bir sorumlulukla birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye davet ediyoruz.
26.07.2018
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, İl, Başkanlarından, Ortak, Kurultay, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı