Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 19:34
 
CHP'liler, GVS İbaresini TBMM'ne Taşıdılar
Sağlık Bakanlığı’na bağlı ambulans uçaklarının üzerinde bir tarikat liderinin sıfatı olduğu bilinen “GVS” ibaresinin fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından CHP konuyu Meclis’e taşıdı.
Siyaset Haberi
CHP'liler, GVS İbaresini TBMM'ne Taşıdılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde ambulans uçaklarda bulunan “GVS” ibaresinin ne anlama geldiğini sordu.

Altıok, önergesinde başka bakanlıklarda da buna benzer tarikat ibarelerinin kullanılıp kullanılmadığı sorusuna yer vererek  “Daha önce devlet içerisinde birçok kilit noktayı ele geçiren Gülen Cemaati’nin yerine başka tarikatlar ve cemaatler teşvik edilmekte midir?” diye sordu. 

Zeynep Altıok, kamuoyunda yaşanan tartışmalara rağmen Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hükumet kanadından konuyla alakalı herhangi bir açıklamanın da yapılmadığını kaydetti. 

Altıok’un önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçaklarında yer alan “GVS” ibaresi ne anlama gelmektedir?

– Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere başka bakanlık araçlarında da  “GVS” ibaresi kullanılmakta mıdır? Kullanılmaktaysa hangi bakanlıklarda hangi araçlar ne zamandır hangi amaçla bunu kullanmaktadır?

– Bakanlıklarda farklı tarikat ve cemaatlerin yuvalandığı iddiaları ne derece doğrudur? Tarikat ve cemaatlerin bürokraside etkin oluşları, 15 Temmuz’da Gülen Cemaati’nin yaptığı darbe girişiminden ders alınarak, başka tarikat ve cemaatlerin bakanlık kadrolarında etkinliği üzerine bir araştırma, soruşturma yapılmış, sonuç alıcı adım atılmış mıdır?

 – Son 15 yılda Sağlık Bakanlığı bünyesinde yerleştirilen kadrolu ve sözleşmeli memur, personel ve işçi sayısı kaçtır? Bunların kaçı sınav yolu ile kaçı da atama ve referans yoluyla işe alınmıştır?

 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP'liler,, GVS, İbaresini, TBMM'ne, Taşıdılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı