Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 12:40
 
CHP'nin Ankara Adayı Mansur Yavaş mı Oluyor?
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Siyaset Haberi
CHP'nin Ankara Adayı Mansur Yavaş mı Oluyor?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin belediye başkanlarıyla ilgili açıklamasına değinen Özel, "Son günlerin popüler siyasetçisi Mehmet Özhaseki diyor ki 'Bir manifesto hazırlayacağız. Hazırladığımız metinden yola çıkarak, hata yapan belediye başkanını uyaracağız. Buna rağmen bir şey değişmiyorsa mevcut belediye başkanı değiştireceğiz'. Bu manifesto AK Parti'nin manifestosu. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yerel yöneticilerin geri çağrılma yetkisi yok. Kimse şunu unutmasın. Belediye başkanlarını halk seçiyor. Sizin MYK toplantısı sadece belediye başkanlarını aday gösteriyor. O gösterdiğiniz adayı halk seçince kamu görevlisi niteliği kazanıyor. Kamu görevi yapıyor. Kamunun menfaatine aykırı bir şey yaparsa da İçişleri Bakanlığı'nın denetim ve vesayet yetkisi ortada. Partiler kamu görevlilerini geri çağıramazlar. Geri çağırma yetkisini yasada, Anayasa'da düzenlersin. Çağırılacaksa seçmen çağırır" diye konuştu.

'KORKU FİLMİ NEREDE BAŞLADIYSA ORADA BİTECEK'
Özel, partisinin yerel seçimlerde göstereceği adayın kriterleriyle ilgili soru üzerine ise şunları söyledi:

"CHP kriterleri belli. Dürüst, namuslu, çalışkan, ehliyet sahibi kişileri, toplumda karşılığı olan kişileri belediye başkanlığına aday gösteriyor. Bu Türkiye'nin hangi coğrafyasında olursa olsun bu kriterler değişmeyecektir. CHP hiçbir seçmeni ötekileştirmiyor. 81 milyonun partisiyiz. 55 milyon seçmenin 55 milyonundan da oy alabilecek tertemiz belediye başkanı adaylarımız olacak. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Biz Ankara ve İstanbul'u kaybettik. O günden sonra Türkiye'de bugünkü iktidarın kadrolarının kamu gücünü eline geçirmek ve oradan başlayan bu sürecin sonunda bu noktaya kadar geldiler. Önümüzdeki seçimler yiğidin düştüğü yerden kalkacağı seçimlerdir. Nerede kalmıştı bu süreç, bu korku filmi nerede başladıysa orada bitecek. Ankara ve İstanbul alınacak. İstanbul ve Ankara'nın alınışı da 3 büyük şehri elinde bulunduran CHP'nin önümüzdeki süreçteki yükselişinin ilk başarıları, ilk işareti olacaktır."

MANSUR YAVAŞ MI ADAY?

2014 yerel seçimlerinde, CHP tarafından Ankara'dan aday gösterilen ve Melih Gökçek karşısında hezimeti yaşayan Mansur Yavaş'ın ismi, büyükşehir için yeniden tartışılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yerel seçimlerle ilgili strateji belirlemek üzere cuma günü Merkez Yönetim Kurulu (MYK)'da toplanacak. Önüzümdeki hafta ise Parti Meclisi (PM) toplantısı var.

CHP'NİN HEDEFİ İSTANBUL VE ANKARA

Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul CHP için kritik önem taşıyor. Dün CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul ve Ankara'nın en önemli hedefleri olduğunu açıklamıştı.

MYK ve PM toplantılarında başta İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden kimlerin aday gösterileceği konusunda fikir alış verişinde bulunulacak.

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı olarak en ön planda olan ismin Mansur Yavaş olduğu belirtiliyor.

GEÇEN SEÇİMDE KAYBETMİŞTİ

Mansur Yavaş, 2014 yerel seçimlerinde yine Ankara'dan aday gösterilmiş ancak AK Parti'nin adayı Melih Gökçek'e kaybetmişti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP'nin, Ankara, Adayı, Mansur, Yavaş, mı, Oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı