Haber Detayı
14 Ekim 2014 - Salı 02:12
 
CHP İl Başkanlarından Van'lı İşçilere Destek
CHP İl Başkanları ve CHP YDK üyesi Selahattin Emre , Van’da işten çıkartılan ve 26 gündür direnişlerini sürdüren işçilere destek vermek için işçileri ziyarette etti.
Siyaset Haberi
CHP İl Başkanlarından Van'lı İşçilere Destek

CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz ile birlikte, Van İl Başkanı Cemal Şen, Gaziantep İl Başkanı Mehmet Gökdağ, Bingöl İl Başkanı Mustafa Kurban ve YDK üyesi Selahattin Emre 26 gündür Sıhhiye Abdi İpekçi Parkında, direnişlerini sürdüren işten çıkartılan Vanlı işçilerimizi ziyaret etti. İl Başkanları, direnişlerini sürdüren işçilerle destek ve dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

 

Abdi İpekçi Parkı’nda Vanlı işçileri ziyaret eden İl Başkanı Necati Yılmaz; “ Uzun zamandır Ankara’da misafirsiniz. Bu misafirliğiniz hak arayışının bir ifadesi olarak ortaya çıktı. Bu anlamda elimizden geldiğince sizlerin yanında olmaya çalıştık. Eksik kaldığımız yerler olabilir ama gönlümüzde hiçbir eksiklik yok. Üzerimize düşeni yapmaya hevesimiz var. Bugün yine beraberiz. İl Başkanlarımız, Güneydoğu’nun sadece sizin üzerinizde şekillenen ekmek kavgasını değil aynı zamanda artık yaşam kavgasını, özgürlük kavgasını da görüşmek üzere Ankara’ya geldiler. Sayın Genel Başkanımızla Güneydoğu’da yaşanan sıkıntılı durumu, özellikle ülkemizin dışında, mevcut iktidar tarafından oluşturulan ve sinsice Türkiye’ye doğru yansıtılmaya çalışılan şiddet ortamının bölgede oluşturduğu sıkıntıları değerlendirmek  ve  Genel Başkanımızı bilgilendirmek üzere Ankara’ya geldiler. Bu değerlendirmelerini yaptılar. Dolayısıyla iş, aş, özgürlük dediğimiz gibi yaşam hakkımız, kardeşliğimiz, barışımız da tehdit altında. Buradaki mücadeleniz ve hak arayışınız içerisinde, aynı zamanda barışı da, kardeşliği de, yaşam hakkını da barındırıyor. Hepsini insan olmanın bir parçası olarak değerlendirmemiz lazım. Biz bu kavgayı bütünlüklü bir kavga olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bu mücadeleyi de ortaklaştırıyoruz. Sizlerle en etkili şekilde bağ kuracağımız yer sizin emek mücadelenizdir, barış mücadelenizdir, özgürlük mücadelenizdir. Biz, Güneydoğu ile en sağlıklı bağları bu değerler üzerinden kurmamız gerektiğinin farkındayız. Bu bağlarımızı her gün daha etkili bir şekilde geliştireceğimize inanıyorum” dedi.     

 

Van İl Başkanı Şen; “Sizlere destek vermek amacıyla buradayız. Gerçekten ülkemiz çok zor bir süreçten geçmekte. Bu süreç noktasında 120 gündür 7246 işçinin kapı dışarı edilerek, ekmekleri ellerinden alınan siz mağdur kardeşlerimin, Cumhuriyet Halk Partisi  olarak yanındayız. Şunu unutmayın ki bu karanlık günler gidecek ve yine aydınlık günler gelecek. Emek mücadelesi veren siz onurlu insanlar bu mücadeleyi kazanacaksınız. Bu olay da Akp’nin ikiyüzlülük olayı olarak tarihe geçecek” diyerek işçilerin yanında olduklarını belirtti.

 

Bingöl İl Başkanı Kurban;” Bir gerçeği söylemek gerekirse,  Van’da İş-kur işçileri bu ülkenin gayri safi milli hasılasından en az payı alan insanlardır. Evinize asgari ücretle ekmek götürmenizi bile bu hükümet fazla görüyor. Şu bir gerçek ki bu gün kişi başına düşen gayri safi milli hasıladan size Bin dolar bile düşmesini fazla görüyorlar ve bu da AKP’ni ayıbıdır“ dedi.

 

Gaziantep İl Başkan Gökdağ; “Bu bir ekmek davasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı olarak direnişinizi selamlıyorum. Yaşadığınız olayları, Türkiye’nin her tarafında yaşanan olayları kendi yüreklerinizde ve beyninizde ciddi olarak değerlendirmenizi, ve bunun sorumlusunu sizin bulmanızı istiyorum”dedi. 

 

26 gündür Van’dan gelip Ankara’da emek direnişlerini sürdüren işçiler, haklarını alana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ve bu süreçte yanlarında olan Cumhuriyet Halk Partisinin bundan sonra da desteklerini beklediklerini belirttiler. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, İl, Başkanları, CHP, YDK, üyesi, Selahattin, Emre, , Van’da, işten, çıkartı
Yorumlar
Haber Yazılımı