Haber Detayı
15 Ekim 2014 - Çarşamba 00:16
 
Çubuk'ta 8 Katlı Binalara İmar İzni Verildi
Çubuk ilçesinde yapılacak imar düzenlemesiyle Atatürk ve Barbaros Mahallelerinde bundan böyle 8 katlı binaların yapılabileceği belirtildi.
Ankara Haberi
Çubuk'ta 8 Katlı Binalara İmar İzni Verildi

Çubuk Belediye Meclisinde alınan karara göre, bugüne kadar en fazla 5 katlı imar izninin verildiği Çubuk'ta, yapılacak imar düzenlemesiyle 8 kata kadar imar izni verilebilecek.
İmar komisyonundan gelen rapor uyarınca Atatürk ve Barbaros Mahallelerindeki imar değişiklik planı ile bir binanın 8 kata kadar yapılaşmanın önü açılmış olacak.
Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Atatürk ve Barbaros Mahallelerini kapsayan 1. etap revizyon imar planının 78 hektarlık alanı kapsadığını söyledi.

Acehan, "Yapılaşma ile ilgili aldığımız tüm kararlarda önceliğimiz vatandaşlarımızın huzuru, can güvenliği ve rahatıdır. Deprem gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkartmadığımız için insanımızın güven ve huzur içerisinde yaşayabilecekleri, modern, konforlu ve düzenli yapılar üretmek öncelikli görevimiz" dedi.

Acehan, açıklamasına şöyle devam etti:
"Kuzeyde Ayasofya, Beyyeri, Sultan Ahmet Caddeleri, doğuda Adnan Menderes Bulvarı, Çubuk Çayı, Karagöl, Alparslan Türkeş, Stat Caddeleri, güneyde Sanayi Caddesi, batıda Adnan Menderes Bulvarı ve Bosna Hersek Caddelerini kapsayan yaklaşık 78 hektarlık alanda imar revizyonu yapılacaktır. Bu bölgede, ilçemizdeki konut yoğunluğunu azaltmak, nitelikli bir yapılaşmanın sağlanması ve güzel bir kent tasarlanması amacıyla ortalama büyüklüğü 500 metrekare olan mevcut parsellerin mümkün olduğunca bir araya getirilerek maksimum 8 katlı yüksek binaların oluşması amaçlanmaktadır.
Ayrıca düzenleme yapılacak bölgede ilçedeki trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla cadde ve bulvarların genişlikleri de 3 ila 7 metre arasında genişletilecek. Mimar Sinan, Ufuk, Damla ve Kafkas Sokaklarda cephe alan parsellerde inşa edilecek yapılarda kot altında kalan ve iskan şartlarını sağlayan 1. ve 2. bodrum kat alanlara inşaat emsaline dahil edilmeyecektir. Bununla birlikte yüzölçümü 1500 metrekare olan parsellerin planda belirtilen emsal değeri 0,20'ye kadar artırılabilecek."
Eklenen plan notlarıyla birlikte 1/5000 ölçekli nazım imar planının onaylanmak üzere Büyükşehir Belediyesine gönderildiğini aktaran Başkan Acehan, onaylama süreci içerisinde yapılaşmaya elverişli bölgelerde yürürlükte bulunan imar planına göre imar çapı, yol kotu, imar uygulaması, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi düzenlenmesi gibi işlemlerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çubuk, ilçesinde, yapılacak, imar, düzenlemesiyle, Atatürk, Barbaros, Mahalleler
Yorumlar
Haber Yazılımı