Haber Detayı
15 Eylül 2014 - Pazartesi 23:38
 
Dağcılar, Bu Kez Keçiören İçin Tırmandılar
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın öncülüğünde başlatılan proje ile, Selçuklu Caddesi üzerindeki “kaya düşme riski” bulunan alan güvenli bir yerleşim merkezine dönüştürülüyor.
Keçiören Haberi
Dağcılar, Bu Kez Keçiören İçin Tırmandılar

Kopma tehlikesi olan kayaların temizlenmesi çalışmalarını şehrin merkezinde uzman dağcı ekipler gerçekleştiriyor.Yapılan bu çalışma Şehir merkezinde ilk defa Keçiören Belediyesi tarafından yapılıyor.

Eskiden taş ocağı, gecekondu bölgesi, çöp ve atık malzeme deposu olarak kullanılan alan, Keçiören’in en güzel çevre ve manzarasına sahip prestijli bölgelerinden birisi haline getirilecek. 1995 yılında Bakanlar Kurulu tarafından afete maruz bölge olarak ilan edilen alan, kaya düşme tehlikesi minimuma indirilerek güvenli yapılaşmaya açılacak.

KEÇİÖREN’DE DAĞCI EKİPLER KAYALARI TEMİZLİYOR

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından yapılan jeolojik, jeofizik ve jeoteknik incelemeler sonunda hazırlanan proje kapsamında öncelikle düşme riski bulunan kayalar Selçuklu caddesinde temizleniyor. Yaklaşık 660 metre uzunluğundaki kayalık alanda temizleme çalışmaları, uzman dağcı ekipler tarafından titizlikle yapılıyor. Projeye göre ayrıca heyelan tehlikesini önlemek amacıyla galvanizli çelik ağlar serilerek, çelik halatların yardımıyla sabitleniyor. AFAD Başkanlığı ve AFAD Ankara İl Başkanlığı’nın gözetiminde yürütülen çalışmalarda alanın tabanına 4 metre yüksekliğinde toprakarme duvar da inşa ediliyor. Yapımı tamamlandıktan sonra toprakarme duvar çimlendirilerek çevreye uyumlu yeşil bir görüntüye kavuşturulacak.

Proje sonunda afete maruz alan kapsamından çıkarılacak olan bölge, yeni ve modern yapıları, park ve spor alanları ile Keçiören’in marka değerleri arasına girecek. Gerekli önlemlerin alınmasının ardından sözkonusu alan Bakanlar Kurulu tarafından Afete Maruz Alan kapsamı dışına da çıkarılacak.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Keçiören, Belediye, Başkanı, Mustafa, Ak’ın, öncülüğünde, başlatılan, proje, ile
Yorumlar
Haber Yazılımı