Haber Detayı
01 Ekim 2014 - Çarşamba 20:36
 
Elektrik ve Doğal Gaz'a Zam Geldi
Elektrik ve Doğalgaz'a beklenen zam haberi geldi. Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanı Taner Yıldız, 1 Ekim'den geçerli olmak üzere doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yüzde 9 oranında zam yapılacağını belirtti.
Güncel Haberi
Elektrik ve Doğal Gaz'a Zam Geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekim ayından geçerli olmak üzere doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yüzde 9 zam yapılacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artışa gidilip gidilmeyeceğine yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin son 24 aydır herhangi bir fiyat artışına gitmediğini dile getiren Taner Yıldız, oluşan maliyet artışının yerli kaynaklarla telafi edilmeye çalışıldığını söyledi.

Bakan Yıldız, "Ancak bu yıl içerisinde su rejimindeki düzensizlikler ve yağış azlığı bizi bunları dengeleyemeyecek bir noktaya getirmiş bulunuyor. Hem elektrik hem doğalgaz fiyatlarında önümüzdeki aydan başlamak kaydıyla, ekim, kasım ve aralık aylarını içermek kaydıyla, yüzde 9'luk fiyat artışına gidiyoruz" diye konuştu.

ZAMLAR CEP YAKIYOR!

Son bir yılda dar ve orta gelirli vatandaşın en çok harcama yaptığı gıda, ulaştırma ve konut enflasyonunda neredeyse yüzde 20'lere varan artışların ardından son olarak doğal gaza da zam geldi. Yarından itibaren geçerli olacak zamla birlikte son üç yılda doğal gaza yapılan zam oranı yüzde 57,9'a, elektriğe yüzde ise yüzde 39'a çıkmış oldu.

% 9 ZAMLA BİRLİKTE % 57,9 ZAM YAPILDI

Doğal gaza; daha önce de Ekim 2011’de yüzde 14,3, Nisan 2012’de yüzde 18,7 ve Ekim 2012’de yüzde 9,8 oranında zam yapılmıştı. 2011- 2012 döneminde doğal gaza yapılan zam toplam yüzde 48,9'u bulmuş idi.Bugün yapılan yüzde 9'luk zam ile doğal gaz fiyatları son üç yılda yüzde 57,9 oranında artmış oldu.

DOLAR 1.78 LİRAYKEN ZAM GELMİŞTİ

Aynı dönemde elektriğe de sırasıyla yüzde 9,57, yüzde 8,10 ve yüzde 9,81 oranında zam yapılmıştı. Elektrik fiyatları üç zamdan sonra yüzde 30 oranında artmıştı. Bu gün yapılan zam ile birlikte elektriğe üç yılda gelen zam oranı ise yüzde 39'a yükseldi. Ekim 2012 tarihinde yapılan zam döneminde dolar 1,78 TL. iken, şimdilerde 2,28 TL'ye tırmanmış durumda.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Elektrik, Doğalgaza, beklenen, zam, haberi, geldi, Enerji, Tabi, Kaynaklar, baka
Yorumlar
Haber Yazılımı