Haber Detayı
21 Mart 2014 - Cuma 22:45
 
Engelliler Enver Demirel'in Yanında
Tüm Engelli ve Aileleri Derneği (TEDAY) Derneği Başkanı İlimdar Boztaş, 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi düşüncelerini aktarırken hangi adayı destekleyeceklerini açıkladı.
Etimesgut Haberi
Engelliler Enver Demirel'in Yanında

Bize engelli olmayı, engelleri yıkabilmeyi, TEDAY’ın  gelecek için hedef ve projelerini anlattı. Kendisi “Görme Engelli”ama konuşmaları  konulara hakimiyeti,yaşadıkları , maruz kaldıkları,planları, projeleri,hayalleri ,gerçekleştirdikleri ve anlattıkları karşısınsa anlaşılıyor ki O; Engelleri çoktan yıkmış bile.

FLAŞ    : Yerel seçimlerde son viraja girerken; Engellilerin ve Engelli Ailelerinin Yerel Meclislerde Temsili açısından durum nedir?

BOZTAŞ: 30 Mart’ta yapılacak olan yerel  seçimlerde üzülerek belirtmeliyim ki Ankara’da engellilerin ve ailelerinin oluşturduğu geniş bir kitleyi temsilen engellilerin arasından belirlenmiş , Belediye Meclis Üyesi Adayı  olarak benden  başka hiç kimse yoktur.

FLAŞ    : Bu gerçekten düşündürücü bir tablo. Peki siz nasıl  Belediye Meclis Üyesi Adayı gösterildiniz?

BOZTAŞ : TEDAY Derneği Başkanı olarak engellilerimize çözüm üretme ve hizmet götürme açısından Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL ve Ekibi ile çok uyumlu çalışmalarımız oldu.Enver DEMİREL Başkan’ımın camiamıza gösterdiği samimi ilgi bizimde engellilerimiz ve aileleri için yapmayı tasarladığımız bir sürü proje ve uygulamayı hayata geçirmemize vesile oldu.TEDAY Derneğimiz ve temsil ettiği kitle doğal olarak  bu hizmetlerin alınmasının bir teşekkürü  ve devamının sağlanması  açısından Enver Başkan’ımıza bir daha yetki verilmesine katkıda bulunmak adına; Başkanları olarak beni de Etimesgut Belediye Meclisi ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girmeye teşvik ettiler.
Ayrıca  Etimesgut Belediye Başkanı’mız Sayın Enver DEMİREL ile TEDAY Başkanı İlimdar BOZTAŞ olarak benim  uyum,birlik ve beraberlik içerisinde bu camiaya kazandırdıklarımız ; engellilerin  yerel yönetimlerde temsili için mihenk taşı olmuştur.

FLAŞ    : Peki adaylık süreciniz nasıl işledi? Ankara’da hiçbir engelli temsilcisi aday yapılmadığı halde siz bunu nasıl aştınız?

BOZTAŞ: TEDAY için yapılan çalışmalarımızda Belediye Başkanımız Enver DEMİREL’le olan uyumlu çalışmam bu fikrin başlangıcı oldu. Sağolsunlar gerek Enver Başkanım gerekse MHP Etimesgut İlçe Teşkilatı  bana sahip çıktılar. MHP Genel Başkanı Sayın Dr.Devlet BAHÇELİ’ye grup toplantısında takdim edilmemi sağladılar.Sayın Bahçeli’de bana sahip çıkarak; “Engelliler ve ailelerinin yerel meclislerde temsili için aday gösterilmesi” teklifimizi MHP Grup Toplantısında kürsüden seslendirmemi istedi. Sayın Devlet BAHÇELİ’nin  Engellilere göstermiş olduğu bu teveccüh; Etimesgut Belediye Meclisi’nde 4.Sıradan Adaylığımla sonuçlandı.

FLAŞ    : Başka siyasi partilerin engellli adaylara yaklaşımı nasıl oldu?


BOZTAŞ: MHP haricinde mevcut hiçbir siyasi parti engelli bir  aday göstermemişlerdir. Bu çok acı bir tablodur ki; Ortalama olarak genel nufümuzun % 12 si ne tekabül eden bu kitlenin Ankaradaki tek temsilcisi olarak; MHP ve MHP li Belediye Başkanı Enver DEMİREL’in sayesinde sadece ben varım.
Bu nedenle açık ca ifade etmeliyim ki; TEDAY Derneği bünyesinde olsun ya da olmasın tüm engelli ve ailelerinin MHP Belediye Meclis Üyesi olarak beni ve MHP Etimesgut Belediye Başkan Adayı Enver DEMİREL’İ desteklemeleri bunun haricinde hiçbir propaganda,taahhüt ve yardımlara kanmamaları gerekmektedir.
Camiamızın temsil değeri bulduğu yer MHP;Kesintisiz hizmet aldığı ve yeni projelerimizle onlara katkı sağlayacak Belediye Başkan Adayı’da Enver DEMİREL’dir.

FLAŞ    : Engellilere hizmet götürmede Etimesgut Belediyesi yanında Büyükşehir Belediyesi’nin de katkıları olacağından;bu amacı gerçekleştirmede Büyükşehir Belediyesi’nde engellilerin temsilinin sağlanması nasıl olacaktır.

BOZTAŞ: Engelli ve ailelerinin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve hizmet verilmesinde yerel belediye kadar büyükşehir belediyelerine de sorumluluk düşmektedir.Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girme şansı olan tek engelli aday da yine benim.Şansı diyorum çünkü Engelillerimizi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsil edebilmem için  dördüncü sırada aday olduğum MHP Etimesgut Belediye Meclis Üyeliği ‘nin aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine tevdi edilmesi; Etimesgut’ta MHP nin % 47 oy almasına bağlıdır.Kamuoyu yoklamalarında her kadar bu oranlara ulaşmış bulunsaksa;işi şansa bırakmamak için;Etimesgut’ta ki tüm Engellilerin ve Ailelerinin ayrıca duyarlı tüm vatandaşlarımızın  30 Mart ‘ta MHP den yana tercihte bulunmalarının hayati önemi vardır.Gerek Belediye Başkan Adayımız Enver DEMİREL,gerekse TEDAY Başkanı ve MHP Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Adayı olarak;engelli camiamıza hizmet verme açısından biz bu görevleri fazlasıyla hak ediyoruz.
Eminim ki temsil ettiğim kitle siyasi görüşleri farklılıklar içeren bireylerden oluşsa da ;bu seçimlerde benden desteklerini esirgemeyeceklerdir.

FLAŞ    :Bu hizmetlerden başlıcalarını anlatırmısınız?

BOZTAŞ: Engelli ve Aileleriyle dolu dolu bir yıl geçirdik. Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve TEDAY Derneği iş birliğiyle önemli sosyal projeleri uyguladık.
Tekerlekli sandalye, akülü araba kullanan engelli bireylerin ihtiyaçlarının temini ve bu kişilerin Etimesgut Belediyesinin tahsis ettiği asansörlü servis aracı ile randevulu hastaneler PTT, ASKİ, ADLİYE  gibi Kurumlara taşınması.
Etimesgut Belediyesi ile işbirliğinde Tüm Engellilerimize yaz aylarında tatil organizasyonlarının yapımı: Gruplar halinde kişilerin belirlenmesi ile bir hafta boyunca 5 yıldızlı otellerin tüm imkanlarından yararlanmalarının sağlanması.
Tekerlekli sandalye kullanan Engellilerimiz yaz tatillerinden yararlanmaları için özel itina ile evlerinden  asansörlü servis aracı ile alınarak 5 yıldızlı otellerin tüm imkanlarından onların da yararlanmaları sağlanmıştır.
 Engelliler Bakım Merkezi, Bağlıca Mahallesinde 167 yatak kapasiteli olarak kurulmuştur.Engelliler Köyü Yaşam Merkezi arsası ve projesi Etimesgut Belediyesi tarafından  hazırlanmış  inşaata başlama aşamasına getirilmiştir.
Girişimlerimizden sonuçlanan bir diğer konuda Etimesgut Belediyesi kapsamında bulunan yüzme havuzları, sauna ve hamamlarından engelli bireyler ücretsiz, refakatçıları %50 indirimli yararlanmaktadır. Eryaman da bulunan Göktürk Aile Yaşam Merkezinden ve tüm olanaklarından engellimizde refakatçısı da ücretsiz faydalanmaktadır. Bu kapsamda sadece 2013 yılı içerisinde 800 engellimiz faydalanmıştır.

FLAŞ    : Bütün bu anlattıklarınız ve nufüsa oranı   % 12.29 olan engelli camiasını aileleri ve etki ettikleri açısından düşünüldüğünde bu muazzam kitleye hitap etmek oldukça geniş bir organizasyon yapısı gerektirmez mi?

BOZTAŞ: Elbette engelli camiamızı oluşturan bu nufüs oranı ve hizmet çeşitliliği  bu hizmetlerin ve isteklerin karşılanmasında muazzam bir çabayı gerektirmekte.Özellikle yerel yönetimlerde yani belediyelerde;engelli ve ailelerinin yaşam kalitelerini yükseltmek ve bu dez avantajlı konumlarının telafisini sağlayacak şekilde bir teşkilat yapısına  ihtiyaç kesinlikle vardır.Tıpkı Hükümetteki “ Aile ve Sosyal Poltikalar Bakanlığı” muadili bir yapının Belediyelerde kurulması gerekmektedir. Oluşturulacak böyle bir birim ve ihdas edilecek kadrolar; Belediye Başkanlarının Engellilere hizmet açısından hem yükünü hafifletecek hemde hizmet götürmede hızlılık ve kalite arttırılacaktır.Engelliler ve aileleriyle ilk elden ilgilenecek böyle bir idari yapı sorunlara doğrudan çözümü de beraberinde getirmiş olacaktır.

FLAŞ    :Bu tarif  ettiğiniz teşkilat ;Belediye Başkanlığı bünyesinde kurulacak ve Başkan’a yardım edecek bir Başkan Yardımcılığı kadrosunun ihdasıyla çözülebilir mi?

BOZTAŞ: Elbette olabilir.Engelliler ve Ailelerinden sorumlu olacak Başkan Yardımcılığı,engelli ve ailelerine yerel hizmetlerin sunulmasında Belediyeye ve Camiamıza büyük katkılar sağlayabilir.

Haber-Röportaj: Güner Gümüşay

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Tüm, Engelli, Aileleri, Derneği, (TEDAY), Derneği, Başkanı, İlimdar, Boztaş, 30,
Yorumlar
Haber Yazılımı