Haber Detayı
19 Ekim 2014 - Pazar 11:56
 
Erken Seçim Çalışmaları Başladı
YSK, 2015 Haziranı'nda yapılması planlanan genel seçimlerin erkene alınması ihtimaline karşılık çalışmalarına başladı.
Siyaset Haberi
Erken Seçim Çalışmaları Başladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran 2015’te yapılması gereken milletvekili genel seçiminin erkene alınabileceği ihtimali çerçevesinde alarma geçerek çalışmalarını başlattı ve ilk kararını verdi.

Dün toplanan YSK, bir sandıkta oy kullanabilecek seçmen sayısını 360+20 olarak belirledi. YSK yurtdışındaki 3 milyona yaklaşan seçmenin bulundukları ülkelerdeki konsolosluklarda oy kullanabilmeleri için de önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile toplantı yapacak.

YSK, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kürsüden seçilen 10’u asıl 6’sı yedek16 üyesinin mazbatalarını ise yarın YSK’da düzenlenecek törenle verecek.

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’nın dün verdiği bu kararları nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “YSK genel seçimin erkene çekilmesi ihtimaline hazırlık olarak, yapması gereken çalışmaları yaklaşık 1.5-2 ayönceye aldı. Bu da bize YSK’nın seçimin erkene alınma ihtimaline göre hazırlığa başladığını gösteriyor. Seçim normal koşullarda 7 Haziran 2015’te yapılacak. YSK’nın da seçim hazırlığına Kasım veya Aralık’ta başlaması bekleniyordu. Ancak YSK daha Ekim’den çalışmaya başladı.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: YSK, 2015, Haziranında, yapılması, planlanan, genel, seçimlerin, erkene, alınmas
Yorumlar
Haber Yazılımı