Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 18:16
 
Ersin Işık: Etimesgut'ta Önlemler Yetersiz
Gelecek Partisi Etimesgut İlçe Başkanı Ersin Işık, koronavirüs önlemleri konusunda Etimesgut’ta belediyenin yürüttüğü çalışmaların yetersiz olduğunu vurguladı.
Etimesgut Haberi
Ersin Işık: Etimesgut'ta Önlemler Yetersiz

Gelecek Partisi Etimesgut İlçe Başkanı Ersin Işık konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada “Dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen COVID-19 virüsü ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili birimlerin açıklamalarını ve uyarılarını takip ediyoruz. Bu kapsamda evde kal uygulaması ve sağlık bilgisi kurallarına uymanın önemi ortada” olduğunu belirtirken Etimesgut’ta Belediyenin çalışmalarının daha iyi olması gerektiğini belirtti.

Işık, “Bu açıdan bakıldığında kişisel hijyen kadar genel hijyen de önem arz etmektedir.  Bir çok belediyenin bu kapsamda çalışmalarını basında takip ediyoruz.  Etimesgut belediyesinin ise bu konuda sınıfta kaldığı görülmektedir.  Basın ve sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla belediyenin kayda değer bir çalışması gözükmüyor.  Etimesgut 600 bine yaklaşan nüfusu ile anakent bir ilçe. Kalabalık ve salgından etkilemesi muhtemel yerlerin başında geliyor.  Belediyenin ve ilgili kurumların insanlarımızın sağlığın tehdit eden bu virüs ile etkin bir şekilde mücadele etmesini beklemekteyiz” açıklamasında bulundu.

 

NELER YAPILABİLİR?

Ersin Işık, Etimesgut Belediyesi’nin yetersiz gördüğü çalışmalarla ilgili olarak neler yapılabileceğini de önerdi. Işık şunları söyledi:

“Bu kapsamda;

* Okullar, kreşler, ibadethaneler, ulaşım araçları, kültür merkezleri ve kamu binaları daha sık dezenfekte edilmelidir. Bu uygulamaya siteler de eklenmelidir.

* Kamu binalarına ve kalabalık yerlere gelen vatandaşlara ateşini temassız ölçme uygulamasını hayata geçirmelidir.

* İş yeri denetimleri sıklaştırmalı, hijyen kurallarına uygun olarak satış yapmaları sağlanmalıdır.

* Evden çıkamayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uygulamanın genişletilmesi (EtiATA) gerekmektedir.  Yaşlılarımızın talebine istinaden değil ilçede yaşayan 65 yaş üstü vatandaşın envanteri çıkarılarak rutin kontrollerin sağlanması gerekmektedir.

* Belediye gelirlerinden vatandaşa ve esnafa yönelik olan borçlar ertelenmeli, cezalar iptal edilmelidir.

* İhtiyaç sahibi vatandaşa maske, dezenfektan, çöp poşeti… vs ücretsiz dağıtımı yapılmalıdır.  Sosyal yardımlar artırılmalıdır.

* Vatandaşın bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. ( örneğin anons arabası ile ..vs)

* Mecburi hizmet sektöründe ki çalışanlarımıza yönelik ücretsiz ve hijyenik koşullarda ücretsiz servis sağlanmalıdır.

   Ülkemizin ve ilçemizin bu salgını bir an önce atlatması temennisi ile hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavileri devan eden vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

   Etimesgut’lu hemşehirlerime sağlıklı günler diliyorum.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ersin, Işık:, Etimesgut'ta, Önlemler, Yetersiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı