Haber Detayı
14 Şubat 2016 - Pazar 21:27
 
"Ertuğrul 1890" Filmi, Gölbaşı'nda
Gölbaşı Belediyesi gişe rekorları kıran ‘Ertuğrul 1890’ filmini Gölbaşı halkının izlemine sunuyor.
Gölbaşı Haberi

Gölbaşı Belediyesi gişe rekorları kıran Dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı "Ertuğrul 1890" filmini Gölbaşı halkının izlemine sunuyor. "Ertuğrul 1890" filmi Türkiye ve Japonya ülkelerinin ortak yapımı olan filmde 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul'a gelmesinden sonra Osmanlı'da gemileri Ertuğrul'u Japonya'ya gönderir. Fakat Ertuğrul gemisi Japonya’dan geri dönerken kayalara çarpar ve gemide ki altıyüz seksenbir kişi ölür, kurtulan altmış dokuz kişi ise sahile vardığında yardımlarına Japon köylüler koşar. Daha sonra ise bu dostluğun adına bir anıt dikilir. İran ve Irak arasında 1985 yılında yaşanan savaş da ise Tahran havaalanının Saddam'ın emri ile yirmi dört saatliğine kapatılır. Japon vatandaşlarının Tahran'da kalması üzerine Türkiye Başbakanı Turgut Özal'ın emri ile havaalanının kapatılmasından hemen önce Türk pilot Ali Özdemir’in uçağıyla oradaki 215 yolcuyu aldırır. Böylece iki ülkenin dostluğu da giderek pekişir.

Gölbaşı halkının gösterimine girecek olan film sevenlerin büyük merakla beklediği ‘Ertuğrul 1890’ oyuncuları ise Yukiyoshi Ozawa, Tamer Levent, Alican Yücesoy, Kenan Ece, Deniz Oral, Seiyou Uchino, Mehmet Özgür, Yui Natsukawa, Uğur Polat ve Shioli Kutsuna gibi Türk ve Japon oyuncular yer alıyor.

Filmin ilk gösterimi Göbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezinde 15 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 19:30 olacak. İlk gösterime Japonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Takahiko Katsumata, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve davetliler ile birlikte izleyecekler.

 ‘Ertuğrul 1890’ 15-22 Şubat tarihleri arasında gündüz ortaokul ve lise öğrencilerine üç senas ve her akşam saat 19:30 da izleyebilecekler Film girişleri ücretsiz olacak ve filmi izlemek isteyen vatandaşlar 0312 485 55 10 – 485 55 13 numaralı telefonlardan rezonvasyon yaptıracaklar.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay yaptığı açıklamkasında şu cümleleri kullandı: ‘Dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı "Ertuğrul 1890" filmini Gölbaşı halkının izlemine sunuyoruz. Türkiye ve Japonya arasında geçen ibret dolu bir hatırayı gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Bugün bu makamlarda olan bizler, Sultan 2. Abdülhamid’in İmparator Mikado’ya, Turgut Özal’ın Japonya’ya karşılıklı olarak gösterdiler. Tüm Gölbaşı halkını davet ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Gölbaşı, Belediyesi, gişe, rekorları, kıran, ‘Ertuğrul, 1890’, filmini, Gölbaşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı