Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 23:17
 
Etimesgut Belediye Meclis Toplantısında Gerginlik
Etimesgut Belediyesi’nin yeni dönem Mayıs ayı toplantıları oldukça hareketli başladı. Meclis toplantılarının ilk gününde MHP’li Meclis Üyeleriyle CHP’li Meclis Üyeleri birbirlerine girdi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut Belediye Meclis Toplantısında Gerginlik

Etimesgut Belediyesi’nin Mayıs ayı Belediye Meclis Toplantıları olaylı başladı. Meclis toplantılarının Perşembe günkü ilk oturumunda gündeme, 3 maddeyle ilgili yapılan görüşmeler damga vurdu. Gündem maddesiyle ilgili olarak yapılan görüşmeler sonucunda madde oy çokluğu ile kabul edilirken tartışmaların uzayacağını anlayan Belediye Başkanı Enver Demirel meclisi Cuma günü devam etmek üzere kapattı. Meclis toplantısının bitmesinin ardından MHP’li ve CHP’li meclis üyeleri birbirleriyle tartışmaya başladılar.

MHP’li Meclis Üyesi İsa Çakır, CHP’li Meclis Üyesi Gazi Savaş arasında devam eden tartışmalara diğer meclis üyeleri de karıştı. Yumruklaşmaya kadar giden meclis üyeleri arasındaki gerginlik daha fazla büyümeden önlendi.

 

TARTIŞMA NASIL GELİŞTİ?

Mayıs ayı meclis gündeminin 3. Maddesi’nde yer alan “Altay Mahallesi imarın 45898 ada 1,8 ve 9 sayılı parseline ait 1/1000 ölçekli Uyguluma İmar Plan Değişikliği teklifine yapılan itiraza ilişkin İmar Islah ve İsimlerdirme Komisyon Raporu”nun görüşmelerine başlandığı esnada, İYİ Parti’li Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Recai Yılmaz’ın komisyon raporuna imzadan imtina ettiği gerekçesiyle imza atmadığı görüldü. Meclisi yöneten Belediye Başkanı Enver Demirel’in, komisyon raporlarında böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyleyerek Meclis Üyelerinin komisyon raporlarına kabul veya red şeklinde imza atabilecekleri konusunda meclis üyelerine açıklamada bulundu.

Ardından söz alarak kürsüye çıkan İYİ Parti’li Belediye Meclis Üyesi Recai Yılmaz neden imza atmadığını anlatmaya çalıştı. Yılmaz konuşmasının bir bölümünde “Sebepsiz zenginleştirmeye” yönelik kararlara karşı olacağı yönünde bir cümle kullanınca meclis üyeleri arasında gerginlik yaşandı. Recai Yılmaz’ın ardından söz alarak kürsüye çıkan AK Parti Grup Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Üyesi Ali Doğan, gündem maddesiyle ilgili olarak meclis üyelerine bilgi verdi.

 

ORTALIK KARIŞTI

Söz konusu gündem maddesi, Belediye Başkanı Enver Demirel tarafından meclisin onayına sunulduğu esnada CHP’li Meclis Üyesi Ertan Işık, oturduğu yerden Başkan Demirel’e ‘meclis üyelerine bu şekilde ders veremezsiniz, meclis üyeleri sizin öğrenciniz değil’ şeklinde fikrini beyan ettiği sırada meclis üyeleri arasında gerginliğin dozu arttı. Demirel’in oylamaya sunduğu gündem maddesi OY ÇOKLUĞU ile kabul edilirken Başkan Demirel meclis oturumunu kapattı. Demirel’in salondan ayrılmasının ardından CHP’li ve MHP’li meclis üyeleri birbirlerine girdiler. İmar Komisyonu’nda yeralan MHP’li İsa Çakır ile CHP’li Gazi Savaş arasında büyüyen tartışmaya diğer meclis üyeleri de katıldılar. Olaylar daha fazla büyümeden meclis üyeleri yatıştırıldı.

 

İLK KEZ OLUYOR

Etimesgut Belediye Meclis Üyeleri arasında yaşanan bu tür tartışmalar, uzun yıllar sonra ilk kez meclis toplantı salonunda yaşanırken, önümüzdeki günlerde yapılacak meclis toplantılarında da bu tür olaylara gebe olduğu, buna benzer tartışmaların yaşanabileceği kaydedildi. Etimesgut Belediye Meclisi’nde MHP’nin 15, CHP’nin 14, AK Parti’nin 10 ve İYİ Parti’nin 6 Belediye Meclis Üyesi bulunuyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Belediye, Meclis, Toplantısında, Gerginlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı