Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 08:43
 
Etimesgut Belediyesi'nden Kudüs İçin Ortak Bildiri
ABD'nin, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıması, Etimesgut'ta büyük tepkiye neden oldu.
Etimesgut Haberi
Etimesgut Belediyesi'nden Kudüs İçin Ortak Bildiri

ABD'nin, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıması, Etimesgut'ta büyük tepkiye neden oldu. Etimesgut Belediye Meclisi, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri yayımladı. "ABD'nin bugünkü tavrı, bölgede bir dizi gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak çok tehlikeli ve tarihi sorumluluğu büyük olan bir girişimdir" denilen bildiride, "Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimlerin kesin ve tartışmasız bir şekilde reddedildiği" bildirildi.

Meclis Başkanı olarak Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Ak Parti Grup Başkanvekili Yaşar Göktaş, MHP Grup Başkanvekili Metin Çevrim, CHP Grup Başkanvekili Süleyman Doğan ve Bağımsız Üye Mesut Şahingöz’ün imzasıyla yayımlanan bildiride, ABD'nin girişiminin asla kabul edilemeyeceği, Kudüs'ün statüsünün değiştirilemeyeceği ve Birleşmiş Milletler Kararları'nın ihlal edilmemesi gerektiği belirtildi.

Kudüs'ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlük ve barışı arayan Ortadoğu'nun yüreği olduğu vurgulanan bildiride,"Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır." ifadesine yer verildi. Filistin sorununun gerçekte bir insanlık sorunu olduğu ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte, bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündeminde yerini koruduğu kaydedildi. Bildiride, 1947'den bu yana tüm BM kararlarında Kudüs'ün İsrail hakimiyeti altında bulunmasının kabul edilmediği, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra ise yine BM, İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırdığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

"İsrail'in 1980'deki ilhak kararı, BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı da ifade edilmiştir. İsrail'in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs'ü başkent yapma girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD'nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez. Filistin sorununu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana arabulucu olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan ABD'nin bugünkü tavrı, bölgede bir dizi gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacaktır. Halen Filstin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu'da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden, insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri, kesin ve tartışmasız bir şekilde reddederiz."

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Belediyesi'nden, Kudüs, İçin, Ortak, Bildiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı