Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 11:25
 
Etimesgut, Kırım Türklerini Yalnız Bırakmadı
Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde, Pazar günü gerçekleştirilecek finale yaklaşılırken, coşku artarak devam ediyor.
Etimesgut Haberi
Etimesgut, Kırım Türklerini Yalnız Bırakmadı

10 gün süren festivalin 8. Gününde, Kırım Tatarları Kültür Derneği ve Kırşehir Dernekler Federasyonu ile Etimesgut Çankırılılar Derneği programları düzenlendi.

Gündüz gün boyunca Türk Beyleri Kent Meydanı’nda kurulan stantları ziyaret eden başkentliler, akşam da sahnelenen kültür ve sanat etkinliklerini coşku ile izlediler. Festivale’in 8. günü etkinliklerini, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Şekerci, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, MHP Çankırı İl Başkanı Hidayet Çelik, CHP Etimesgut İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz, MHP İlçe Başkanı Halil Şahingöz, Kırşehir ve Çankırı ilçe belediye başkanları ile 70 bine yakın başkentli katıldı.

KIRŞEHİR TÜRKÜLERİ

Kırşehir gecesinde yöresel halk oyunları ekibi sahne aldı. Ekibin köy düğünleri temalı gösterisi beğeni topladı. Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Abdallar Topluluğu, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş, Hacı Taşan ve Muharrem Ertaş’ın bozlaklarını çalıp söylediler. Kırşehir Dernekler Federasyon Genel Sekreteri Hüseyin Ata, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e yöresel ürünler hediye etti.

ÇANKIRI YARENLERİ

Çankırı gecesinde önce halk oyunu ekibi gösteri sundu. Daha sonra yarenler sahneye çıktı. Alanı dolduran onbinlerce kişi yarenlik geleneğini daha yakından tanıma fırsatı buldular. Dernek Başkanı Yalçın Şenel, Başkan Demirel’e yöresel hediyeler takdim etti.

KIRIM DANS VE ŞARKILARI

Kırım Tatarları gecesinde Dilaver Osmanov yönetimindeki Otağ Kırım Dansları ekibi, Kırım şarkıları eşliğinde yöresel danslarını sergilediler. Kırım-Tatar ezgilerine vatandaşlar da alkışlarıyla tempo tuttular. Etkinlik boyunca Türk Bayrağı ve Kırım Bayrakları yan yana dalgalandı. Dernek Başkanı İbrahim Keskin, Başkan Demirel’e Kırım atkısı, kalpak ve işlemeli tabak hediye etti.

ALİŞAN’LA TÜRKÜ GECESİ

Gecenin finalinde Alişan sahne aldı. Sanatçı verdiği konserle başkentlilere keyifli anlar yaşattı. Alişan, duygusal şarkılarının yanı sıra oyun havaları da söyledi. Hareketli şarkılara vatandaşlar oynayarak eşlik ettiler. Sanatçı, iki down sendromlu hayranını sahneye çıkararak, onlarla birlikte şarkılar söyledi. Başkan Demirel, sanatçı Alişan’a çiçek ve plaket verdi. Demirel, baba olmaya hazırlanan Alişan’ı tebrik ederek, “Mutluluğunuzun ömür boyu sürmesini diliyorum. Allah sizlere, vatana ve millete hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin” dedi. Festival, 9 Eylül Pazar günü Azerbaycan Büyükelçiliği etkinliği ve Türk Dünyası defilesi ile Murat Boz konseriyle sona erecek.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut,, Kırım, Türklerini, Yalnız, Bırakmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı