Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 22:14
 
Etimesgut'ta 1+0 Stüdyo Daire Devri Sona Erdi
Etimesgut Belediyesi, amacı dışında kullanıldığı ve güvenlik yönünden sıkıntı oluşturduğu gerekçesiyle, ilçede 1+0 ve 1+1 olarak tanımlanan stüdyo daire yapımını 2015 yılı başında durdurdu.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta 1+0 Stüdyo Daire Devri Sona Erdi

Etimesgut Belediyesi, amacı dışında kullanıldığı ve güvenlik yönünden sıkıntı oluşturduğu gerekçesiyle, ilçede 1+0 ve 1+1 olarak tanımlanan stüdyo daire yapımını 2015 yılı başında durdurdu. Belediye, son 3 yıldır 75 metrekarenin altında ve 2+1 özelliğin altında projelendirilmiş yapılara izin vermiyor.

HÜKÜMET DE YASAKLADI

Amacı dışında ve kanunsuz işlerde kullanıldığı tespit edilen, günübirlik ve saatlik olarak kiraya verilen 1+0 stüdyo dairelere karşı Hükümet de tedbir uygulamaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen İstanbul İmar Yönetmeliği ile 1+0 stüdyo daire yapımına son verildi.

ETİMESGUT ÖNCÜ OLDU

Projeleri, hizmetleri ve çağdaş belediyecilik yaklaşımı ile Türkiye'ye örnek olan Etimesgut Belediyesi, imar ve şehirleşme yönünden de öncü oldu.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel; "Mevzuat çerçevesinde, zamanın değişen şartlarına uyan çağdaş belediyecilik yürütüyoruz. Ankara'da öncelikle ilçemizde yaygınlaşan ve ülke genelinde yoğunlaşan 70 metrekarenin altındaki 1+0 ve 1+1 özelliklere sahip stüdyo daire tipinin sakıncalarını ve doğan sıkıntıları 2014 yılı itibariyle tespit ederek, bunun yürütülebilir olmadığına kanaat getirip, idare olarak irade geliştirmiş ve 2015 yılı başından beri de uygulamaktaydık. Geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mız, hazırladığı yeni Planlı Alanlar Yönetmeliği ile bu konuda düzenleme getirdi. Önceki gün yürürlüğe giren İstanbul İmar Yönetmeliği ile, bizim 3 yıl önce uygulamaya başladığımız işlem, ülkemiz genelinde geçerli mevzuata dönüştü. Kanun'un verdiği yetkimizi kullanarak ve mevzuat çerçevesinde kalmak suretiyle, şehrimizin kentsel ve sosyal gelişimi bakımından uygun görmediğimiz stüdyo daire yapımını biz zaten durdurmuştuk. Yeni İmar Yönetmeliği, uygulamada karşılaştığımız sorunu tamamen ortadan kaldırması bakımından, belediyelerimizi rahatlatmıştır" dedi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut'ta, 1+0, Stüdyo, Daire, Devri, Sona, Erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı