Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 13:12
 
Etimesgut'ta, Balkanlardan Anadolu'ya Kültür Köprüsü
Etimesgut Belediyesi’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 9. Günü, Tokatlılar Derneği, Kars-Ardahan-Iğdır Derneği ve Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) programlarına sahne oldu.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta, Balkanlardan Anadolu'ya Kültür Köprüsü

TOKAT HALK OYUNLARI

Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenen festivalde önce Tokatlılar programı düzenlendi. Tokat yöresel halk oyunları ekibi omuz halayıyla beğeni topladı. Tokat yöresel sanatçısı Mirza ve ekibi, Tokat türkülerini başkentliler için söyledi. Dernek Başkanı İbrahim Koçak, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e, Tokat sandığı ve yöresel ürünler sepeti takdim etti. MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, yaptığı selamlama konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi. Bulut, “Tokat’ı, Kars’ı, Iğdır’ı, Ardahan’ı, Balkanları, biz hep biriz. Tarih boyunca bir olduk, en zor günlerimizde birbirimize destek olduk. Bir olmaya, birlik olmaya devam edeceğiz. Bizi kimse bölemez” dedi.

KARS TÜRKÜLERİ

Kars-Ardahan-Iğdır gecesinde türkü şöleni vardı. TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Selma Geçer, türküleriyle başkentlileri coşturdu. Yöresel sanatçı Aşık Mustafa Aydın, sazıyla sözüyle dinleyenleri mest etti. Dernek Başkanı Hadi Bilgin, Başkan Demirel’e Kars Kaşarı ve Kars Kalesi tablosu hediye etti. Programa, Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız da katılarak başkentlileri selamladı, Karslılar’ın selamlarını getirdi.

BOSNA HERSEK BAŞKENT’TE

Balkan gecesinde, Bosna Travnik halk oyunları ekibi, geleneksel kıyafetleriyle yaptığı gösteriyle büyük alkış aldı. BİSAV programına Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemriç de katıldı. Hadzimriç, Türkiye ve Bosna-Hersek kardeşliğine işaret ederek, “Bosna Hersek’te kardeşleriniz olduğunu bilin. Biz biliyoruz ki her zaman bizim yanımızda olan, arkamızda duran büyük bir Türkiye var. Bu festivalle kültürümüzü, sanatımızı sizlere sunma fırsatı bulduk. Bu güzel festivali düzenleyen Enver Başkan’ı tebrik ediyorum” dedi. Konuk belediye başkanı, Başkan Demirel’e yöresel el sanatları eserleri hediye etti. Vakıf Başkanı Yüksel Özkale de çevreye duyarlılığından dolayı vakıf olarak Başkan Demirel adına ağaç diktiklerini ifade ederek, plaket takdim etti. Başkan Demirel, Bosna Hersek’in bilge lideri merhum Aliya İzzetbegoviç’in örnek devlet adamlığına vurgu yaparak, başkentlilerden Begoviç için dua istedi.

EMRE ALTUĞ KONSERİ

9. günün kültür sanat etkinliklerinin ardından, Emre Altuğ konser verdi. Sanatçı, sevilen şarkılarını başkentliler için okudu. Altuğ, geniş repertuarıyla müzik ziyafeti sundu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut'ta,, Balkanlardan, Anadolu'ya, Kültür, Köprüsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı