Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 19:04
 
Etimesgut'ta 'Dünya Engelliler Haftası' Etkinliği
Etimesgutlu engelliler, Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi'nde; konser verdiler, sergi açtılar, çakı gibi asker oldular.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta 'Dünya Engelliler Haftası' Etkinliği

BU MERKEZDE ENGEL YOK

Etimesgut Belediyesi’nin Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden hizmet alan engelliler, Dünya Engelliler Haftası nedeniyle etkinlikler hazırladılar. Engelliler, ortaya koydukları başarılı çalışmalarla, imkan verildiğinde neler yapabileceklerini bir kez daha gösterdiler.

KONSER VERDİLER

Merkezin konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Belediye Başkanı Enver Demirel’le birlikte meclis üyeleri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. Engelsiz Yaşam Korosu, verdiği konserle büyük beğeni topladı. Merkezin müzik atölyesinde müzik eğitimi alan engelliler, çaldıkları enstrüman ve okudukları türkülerle izleyenleri duygulandırdılar.

ASKER OLDULAR

Engelliler Haftası nedeniyle asker kıyafetleri giyen engellilere,Başkan Demirel asker kınası yaktı. Engelli aileleri büyük mutluluk yaşadılar, bazı annelerin duygulandıkları görüldü. Anneler Günü olması nedeniyle, engelliler, merkezin atölyelerinde anneleri için hazırladıkları hediyeleri takdim ettiler. Engelli bir çocuğu evlat edinerek ona sahip çıktığı için yılın annesi seçilen Türkan Kılıç'ı, Başkan Demirel plaketle onurlandırdı.

SERGİ AÇTILAR

Program kapsamında engellilerin eğitmenleri eşliğinde merkezin meslek ve beceri atölyelerinde yaptıkları el emeği göz nuru eserlerden oluşan sergi açıldı. Serginin açılışını yaparak ürünleri tek tek inceleyen Demirel, şunları söyledi: Kısa sürede bu kadar güzel ürünler yapan engellilerimizi, eğitmenlerimizi tebrik ediyorum. Bir kez daha engellilerimize imkan verildiğinde neleri başarabileceklerini hep birlikte gördük. Engellilerimizden oluşan koromuzun verdiği konser, açtıkları sergideki ürünler, hepsi çok güzeldi. Yapılan tüm bu aktiviteleri, engellilerimizin ve ailelerimizin mutluluğunu görünce 'İyi ki bu merkezi kazandırmışız' diyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE TEK, DÜNYA'YA ÖRNEK TESİS

Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi 5 bloktan oluşuyor. Merkezin 2 bloğu özel rehabilitasyon merkezi, 1 blok konaklama merkezi, 1 blok meslek ve beceri merkezi, 1 blok da eğitim ve sosyal hizmet merkezi olarak hizmet veriyor. Merkez, konaklama, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi ile hobi ve meslek edindirme amaçlı atölyelerden oluşuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın standartlarına uygun olarak, uzman eğitim kadrosuyla tüm engel gruplarına hizmet veriyor. 8 oda 20 yatak kapasiteli, 24 saat hizmet veren konaklama biriminde; engelli bireyler yalnız veya yakınlarıyla misafir edilebiliyor. Merkezde konferans salonu, sergi alanı, kütüphane ve okuma salonu da yer alıyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut'ta, 'Dünya, Engelliler, Haftası', Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı