Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 02:53
 
Etimesgut'ta Enver Demirel'e Rakip Aranıyor
Yerel seçim için zaman daraldıkça Etimesgut’ta CHP ve AK Parti’de kimin belediye başkan adayı gösterileceği konusu siyasi kulislerin en önemli gündem maddesi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Enver Demirel'e Rakip Aranıyor

31 Ağustos Dönüm Noktası

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 31 Ağustos günü Etimesgut’a gelerek 15. Uluslar arası Etimesgut Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışına katılması, burada bir dizi açılışları gerçekleştirmesi ve festival meydanında on binlerce kişi önünde yaptığı konuşmasında 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde MHP’nin Etimesgut’ta yine mevcut Belediye Başkanı Enver Demirel ile devam edeceğini ve adaylarının Demirel olacağını açıklamasının ardından gözler iktidar partisi AK Parti’ye ve ana muhalefet partisi CHP’ye çevrildi.

Demirel’in adaylığının Bahçeli tarafından açıklanması, AK Parti ve CHP Etimesgut Teşkilatlarında şok etkisi yarattı dersek yanlış olmaz. Çünkü her iki parti teşkilatları, Demirel’in adaylığını beklemiyorlardı ve adaylığının açıklanmasının ardından rahatsız olduklarını belli ettiler. Demirel’in aday olup olamayacağını en yakından takip eden ise AK Parti’liler oldu.

Etimesgut’ta siyaseti yakından takip edenlerin en çok konuştukları konu elbette Demirel’in adaylığı değil, 31 Ağustos akşamı Bahçeli’nin yerel seçimlerdeki AK Parti ile 24 Haziran’da yapılan Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam ettirilmesi yönündeki açıklamalarıydı.

AK Parti’liler Etimesgut’ta İttifak’a Nasıl Bakıyor?

Bahçeli’nin Etimesgut dışında, Adana ve Mersin gibi Büyükşehir Adaylarını açıklaması ve son olarak Polatlı Belediye Başkan Adayının mevcut Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya olarak göstermesi siyasi kulislerde “İttifak yaparsak aday olarak açıkladığım isimler, ittifakın da adayıdır” şeklinde algılandı. Ancak özellikle Etimesgut’ta AK Partililerin büyük bir kısmı “Etimesgut dışında başka yerlerdeki ittifaklara tamam ama Etimesgut’ta ittifaka hayır” şeklinde düşünüyorlar. Düşünmüyor, bunu dile de getiriyorlar.

Hatta, ittifak adayımız Enver Demirel olursa sandığa gitmeyiz diyenler bile var. Öte yandan, “Reis ne derse o olur” diyenlerin sayısı da azımsanmayacak derecede fazla. Bu nedenle, ittifak konusundaki belirsizlikler devam ettiği sürece (Önceki seçimlerde Etimesgut’ta 30’ları bulan aday adayı sayısı) bu seçimlerde AK Parti’den Etimesgut’ta aday adaylarının ortaya çıkacağını beklemiyorum.

AK Parti’de Kimlerin Adı Geçiyor?

Etimesgut’ta AK Parti’den Belediye Başkanlığına aday adaylığını ilk açıklayan isim Fuat Yıldırım oldu. Partinin kurucu İlçe Başkanı olan ve halen Belediye Meclis Üyeliği görevini sürdüren Yıldırım’ın aday adayı olacağı aylar öncesinden biliniyordu. Nitekim, Belediye Binasının hemen karşısında bir seçim ofisi açarak çalışmalarına bile başladı. Öte yandan sosyal medya üzerinden başkalarına aday adayı olduğunu açıklatan, ancak kendisi cesaret edipte aday adaylığını açıklayamayan bir diğer meclis üyesi, görevden alınan eski İlçe Başkanı Hilmi Özer’in ismi de konuşulanlar arasında.

Diğer taraftan Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç’in ismi kulislerde dolaşıyor. 24 Haziran seçimlerinde Ankara Milletvekili adayı olan Serhat Bayar, eski İlçe Başkanlarından Mehmet İkbal Yılmaz aday adaylığı noktasında ismi anılanlar arasında. Eski Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, Suudi Arabistan-Cidde Basın Ateşesi Bahattin Akyön, Etimesgut Belediyesi’nin AK Parti dönemindeki Belediye Başkan Yardımcılarından olan ve bugün Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Celalettin Alkan’ın ve TRT'de görev yapan Bahri Özüpek'in isimleri de kulislerde dolaşıyor. AK Parti'de geçen dönemde aday adayı olan ve tek bayan aday adayı Zübeyde Savaş Kılıç'ı da unutmamak gerek.

AK Parti’de en önemli isimlerin başında mevcut İlçe Başkanı Ebubekir Kipel geliyor. Kipel’in, göreve geldiğinin ilk gününden itibaren Belediye Başkan Adaylığını düşündüğü belirtilirken, kendisinin aday gösterilmeyeceğine dair bir işaret aldığı taktirde yerine düşündüğü ismin Ali Doğan olacağı yine kulislerde konuşulan konuların başında geliyor. 2014 seçimlerinin adayı olan Rıza Gezer’in ismi bu sefer Etimesgut ile anılmıyor.

AK Parti’de hareketliliğin, MHP ile yapılacak veya yapılmayacak olan ittifaka göre şekilleneceği kesin.

CHP’de Durum Ne?

Etimesgut’ta yapılan yerel seçimler öncesi, her fırsatta iddialı olduğunu söyleyen CHP’de İlçe Örgütü’nde kazan kaynıyor.

Hem de ne kaynama.. Üstelik fokur fokur!..

İlçe Başkanlığı görevine seçilirken önce tüm grupların desteğini alan, ardından sadece Memet Yula tarafından desteklenen, son gelişmeler doğrultusunda yalnız kalan bir Ayhan Yılmaz gerçeği var Etimesgut’ta. CHP İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz, örgüt içerisinde kendisine yakın isimlerle yaptığı konuşmalarda Belediye Başkan Adaylığını düşündüğünü dile getirirken dışarıya karşı bunu açıklamakta biraz temkinli davranıyor. Etimesgut genelinde ise partililer Ayhan Yılmaz’ın adaylığına karşı. Kendisiyle seçim kazanamayacaklarını düşünüyorlar.

Etimesgut’ta CHP’nin seçim kazanabilmesi için, önceki seçimlere göre biraz daha farklı hazırlanması şart. Özellikle aday profili yönünden. Etimesgut’ta hakim olan görüş; CHP’nin alevi olmayan, İç Anadolu’dan ve Etimesgut’u yakından tanıyan-bilen, burada ikamet eden ve de mümkünse sağ seçmenin oyunu da alabilecek bir kriterde aday.

CHP’den aday adaylığı noktasında ismi geçenlerin başında Cahit Kayalar geliyor. 24 Haziran seçimlerinin milletvekili aday adayı olup seçilemeyen isimleri Ali Başkaraağaç (Ayaş eski Belediye Başkanı) ile Ahmet Eren Özsoy kulislerde konuşuluyor. İsmi geçenler arasında Önder Kaya'da bulunuyor.

Etimesgut ile ilgili olarak sonsöz şunu söyleyebiliriz:

CHP ve AK Parti, henüz MHP’nin adayı olarak açıklanan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel karşısında kimi aday göstereceğini henüz belirlemiş değil. Arayışlar halen devam ediyor.

(Hemen kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum. Geçtiğimiz hafta içerisinde AK Parti eski Konya Milletvekili ve bugün Genel Merkez SKM Başkanlığı’na getirilen Harun Tüfekçi Etimesgut Teşkilatına bir ziyarette bulundu. Burada önce İlçe Başkanı ve Yürütme Kurulu ile görüştü ardından İlçe Yönetimiyle bir araya geldi. İlçe Yönetimiyle yaptığı toplantısında Belediye Başkan Adayının kim olması gerektiği ile ilgili bir anket çalışması yaptı. Bu anketin sonucu açıklanmadı ancak İlçe Başkanı Ebubekir Kipel’in isminin çıktığı konuşuluyor.)

Haber: İBRAHİM KESKİN

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut'ta, Enver, Demirel'e, Rakip, Aranıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı