Haber Detayı
16 Ağustos 2017 - Çarşamba 01:33
 
Etimesgut'ta Kazakistan Rüzgarı Esti
5 bin kilometre uzaktaki Kazakistan'ın Taraz şehrinden geldiler, soydaşlarıyla buluştular
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Kazakistan Rüzgarı Esti

5 bin kilometre uzaktan gelen Kazaklar, Etimesgut Belediyesi'nin 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nde, Anadolu illeri ve Türk dünyası ile kucaklaştılar. Festival'in 4. gününde, Dombıra sesi Kazak folkloruna, Erzurum Barı'na ve Gaziantep halayına ezgi oldu. Başkan Demirel Kazak Şapan'ı giydi meydanı selamladı. İlk müslüman Türk Devleri Karahanlılar'ın torunları, Etimesgut'ta sevgiyle karşılandı.

Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nin 4. gününde Kazakistan Büyükelçiliği, Erzurum ve Gaziantep kültürleri sahne aldı. Türk Beyleri Kent Meydanı'nda 20 Ağustosa kadar devam edecek festivalde, Kazak kültürü Anadolu kültürüyle buluştu.

KAZAK DANS VE MÜZİKLERİ Festivalin konukları arasında Ankara'ya 5 bin kilometre uzaklıkta bulunan Kazakistan Cumhuriyeti Jambıl Eyaleti Taraz şehrinden gelen heyet vardı. Kazakistan gecesi Kazak folklor ve müzik dans topluluğunun gösterisi ile başladı. Tarihi kıyafetleriyle sahneye çıkan Kazak gençler, gösterileri ile büyük beğeni kazandılar. Dombıra, kopuz müzik enstrümanlarının eşliğinde Kazak, Özbek ve Altay türküleri söylendi; Orta Asya ezgileri meydanı inletti. Başkentliler konseri ilgiyle takip ettiler, soydaşlarını, kardeşlerini ayakta alkışladılar.

SOYUMUZ, TOYUMUZ BİRDİR Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulu, Kazakistan ve Türkiye'nin kardeş olduğunu ve bu bağların asla kopmayacağını söyledi. Büyükelçi, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e Kazak Şapanı ve halı hediye etti. Demirel, Şapan'ı giyerek seyircileri selamladı.

Başkan Demirel, "2 bin yıllık tarihi olan Kazaklar için İlk müslüman Türk devleti hükümdarı Satuk Buğra Han ne ifade ediyorsa bizim için de aynı şeyi ifade ediyor, Hoca Ahmet Yesevi nasıl değerliyse bizim için de aynı değerdedir. Biz biriz, kardeşiz. Aynı ecdadın torunlarıyız. Soyumuz bir, toyumuz birdir" dedi.

ERZURUM VE GAZİANTEP GECELERİ Erzurum Dernekler Federasyonu (ERDEF) programında Erzurum Bar oyunu sahnelendi. Yöresel sanatçılar Erzurum türküleri okudulur. Alandakiler halaylar çekerek gönüllerince eğlendiler. ERDEF Başkanı Şahin Araslı Başkan Demirel'e oltu tesbih ve plaket takdim etti. Gaziantepliler davul zurna ve halay ekibiyle festivale renk kattılar. Gaziantep yöresi halk oyunlarını sergileyen gençler seyircilerden büyük alkış aldı. Dernek başkanı İsmail Birelli, Başkan Demirel'e plaket takdim etti.

Gecenin finalinde ünlü sanatçı Soner Sarıkabadayı konser verdi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut'ta, Kazakistan, Rüzgarı, Esti,
Yorumlar
Haber Yazılımı