Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 21:31
 
Etimesgut'ta "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" Etkinliği
İçişleri Bakanlığınca trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" projesi kapsamında trafik uygulaması Etimesgut'ta gerçekleştirildi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta

İçişleri Bakanlığınca 2019'un "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla "Öncelik hayatın, öncelik yayanın", "Bu yolda birlikteyiz" yazılı pankartlar taşıyan Şehit Mutlu Can Kılıç Ortaokulu öğrencileri, İstasyon Caddesi'nde sürücülere broşür dağıttı.

"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" uygulaması, ilçe merkezindeki trafiğin yoğun olduğu İstasyon Caddesi'ndeki yaya geçidinde uygulandı. Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, İlçe Emniyet Müdürü Nail Akça, İlçe Jandarma Komutanı Önder Irkılata, İlçe Yazı İşleri Müdür Vekili Fatma Güleşir,, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Şube Müdürü Hamit Şahin ve okul idarecileri, Belediye Başkan Yardımcıları Cemal Satılmış ve Recai Uçar, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı etkinlikte öğrenciler, polis ekipleri eşliğinde sürücüleri bilgilendirdi.

Uygulama sırasında Kaymakam Sevgili, öğrencilerle yaya geçidinden geçti. Yayalara öncelikli yol hakkı konusunda sürücüleri bilgilendiren Sevgili, ilçe genelinde 23 noktada daha aynı etkinliğin yapılacağını belirtti.

İçişleri Bakanlığının başlattığı proje çerçevesinde 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' projesini biz de ilçemizde uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Uygulama ile bütün illerde yaya önceliğine dikkat çekiliyor. Öncelik hakkının yayada olması gerekiyor ve bunu inanarak yapmak lazım. Sürücülerimizden öncelik hakkını yayalara vermeyi alışkanlık haline getirmelerini istiyoruz. Özellikle yaya geçitlerinin vatandaşlarımız için güvenli noktalar olduğunu vatandaşlarımıza anlatılmasına çalışıyoruz. Sürücülerimiz açısından da onlarda mutlaka yaya olduklarını unutmamalarını bir kez daha iletmek istiyoruz. Kurum amirleri ve idarecileri ilçede farklı noktalarda farklı yaya geçitlerinde aynı farkındalığı oluşturmak için bu uygulamayı yapıyorlar." dedi.

Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili ve beraberindeki diğer protokol üyeleri, yaya geçitlerinde durdurulan sürücülere bilgiler verip, önceliğin yayalar olduğunu belirterek dikkat etmeleri gereken kurallar konusunda el broşürlerinden dağıttılar.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut'ta, "Öncelik, Hayatın,, Öncelik, Yayanın", Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı