Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 00:35
 
Etimesgut'un Geleceği İçin Bu Enkazı Kaldırın!
Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, Bağlıca ve Elvan 2. Etap Bölgelerinde emsal artışı yapılmadığı takdirde Etimesgut’un gelişiminin önünün tıkanacağına ve inşaata bağlı ekonomisinin duracağına dikkat çekerek “Emsal artışı bekliyoruz” dedi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'un Geleceği İçin Bu Enkazı Kaldırın!

   Bağlıca ve Elvan 2. Etap’ta beklenen emsal artışı ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, “Bağlıca ve Elvan bölgemiz 0.35 emsalli konut adalarını kapsıyor. Bu bölgelerin imar planlarının yapılmasının üzerinden uzunca bir süre geçti. Bu süre zarfında yaklaşık 1000 hektarlık alanda inşaat emsallerinin düşük olmasından dolayı yapılaşma faaliyetleri başlamamakta, parsel sahipleri, inşaat müteahhitleri ise düşük emsalden dolayı tercih etmemektedirler. Emsal oranının 0.35’ten enaz 0.70 veya 1.0’e yükseltilmesini beklemekteyiz. Etimesgut’un lokomotif sektörü inşaattır ve ekonomisi de inşaat sektörüne bağlıdır. Emsal artışının sağlanması Etimesgut’un önünü açacak, yapılaşma ve şehirleşme beraberinde hızlılık kazanacaktır” diye konuştu.

   Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, “İnşaat sektörü hem Türkiye’nin hem de hızlı bir gelişme gösteren ve nüfusu 600 binlere yaklaşan Etimesgut’un lokomotif sektörü. Ancak ilçemizde müteahhitler bir çok zorlukla karşı karşıya kalıyorlar. Bunların en başında Bağlıca ve Elvan bölgelerimizdeki emsal sıkıntısıdır. Bu bölgelerde emsal artışı bekliyoruz.” dedi.


AMACIMIZ ENKAZIN ORTADAN KALDIRILMASI

   Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, konuyla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim burada amacımız, isteğimiz emsal ardışı değil. Bu enkazı kaldırmak. Bu bölgelerimizi bu şekilde bıraktıkları zaman atıl vaziyette kalacak, hiç kimse inşaat yapmak, çevreyi güzelleştirmek için elini kolunu kıpırdatmıyacaktır. Yapracık bölgesinde bile emsaller 2.25 iken hızla gelişen bu bölgelerimizde emsal halen 0.35’tir.
    Ankara’da emsal artışı yapılmayıp yıllarca atıl vaziyette bekleyen yerler mevcut. Bağlıca ve Elvan bölgelerimizde aynı bunlar gibi olacaktır. Emsal artışı olarak en az 0.70 olması lazım. 1 olursa herkes için daha iyi olacak ve inşaat müteahhitleri de bu bölgelerimize girerek inşaat yapacaklardır.
   Etimesgut’un önünü tıkıyorlar. Zaten ilçemizde inşaat müteahhiti de kalmadı. Kırıkkale’ye, Keçiören’e, Mamak’a giden müteahhitlerimizin sayıları önemli ölçüde arttı. Halen de gidiyorlar. Etimesgut’un ekonomisinin inşaat sektörüne bağlı olduğunu biliyoruz. Bu bölgeyle ilgili şunları da söyleyebiliriz. Türkiye’de böyle bir örnek yok. Çünkü yan tarafları yapılmış, etrafı yüksek katlı binalarla dolu. Çünkü buralarda emsal yüksek, ama Bağlıca ve Elvan 2. Etap dediğimiz bölgelerin emsalleri 0.35 Bu arazilerimizin boş kalmaması, atıl durmaması için biran önce emsal artışının gerçekleştirilmesi gerekiyor.”

TAVSİYE KARARI ALINMIŞTI

Baki Çelen, Etimesgut Belediye Meclisi’nden, emsal artışı konusunda tavsiye kararı alınarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildiğini de hatırlatırken “Maalesef bu konuda herhangi bir gelişme kaydedilmedi. AK Parti, CHP ve MHP’li Meclis Üyeleriyle, partilerin gruplarıyla görüşerek bu tavsiye kararının alınmasında öncülük yapmıştık. Ancak ne hikmetse Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuyla ilgili bir gelişme olmadı. Buradaki arsalar üzerinden, arsa sahiplerinin hakları üzerinden yukarılarda pazarlık yapıldığını düşünmemek elde değil. Böyle bir şey olamaz. Sen gidiyorsun diğer tarafa 1-1,5 veya 3 emsal veriyorsun, geliyorsun buraya 0.35 emsal veriyorsun. Bir insanın geleceğiyle, canıyla, malıyla bu kadar uğraşılmaz. Etimesgut’un önünü tıkamayın. Buralarda bir canlılık olsun, içeriden dışarıya doğru bir büyüme olsun. Bizim isteğimiz bu” açıklamasında bulundu.

KULAĞIMIZA DEĞİŞİK
DEDİKODULAR GELİYOR


    Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak, emsal arttırılmasıyla ilgili çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten Baki Çelen, “Etimesgut’ta tüm siyasi partilerimizi, Belediye Meclisi’nde bulunan parti gruplarının hepsini ziyaret ettik. Bu konuyu dile getirerek kamuoyu oluşturduk. Etimesgut Belediye Meclisi’nden tavsiye kararı da aldırdık. Büyükşehir Belediyesi’ne bu karar gönderildi. Ancak dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek maalesef bu konuyu gündeme bile almadı.
   Bağlıca ve Elvan imarıyla ilgili size bir başka örnek anlatmak istiyorum. Ümitköy’de öğretmenlerin oluşturduğu bir kooperatif arsasının da emsali 0.35 idi. Burada da bir takım sıkıntılar yaşandı ama sonuçta emsalini 1’e yükselttiler. Bu uygulamayı bizim bölgemize yapamazlar mıydı?
   Burada emsal artışı yapılmazsa buradan ne köy olur ne de kasaba! Etimesgut’un gelişmesinin önü kesilmiş oluyor ve bunun vebali de şu an bizleri yönetenlerindir. Özellikle Büyükşehir Belediyesi yetkililerindedir.

RANT HESABI MI VAR?

    Burada ne yapmak istiyorlarsa bize söylesinler. Rant hesabı yapmasınlar ve gelsinler bölgede bizimle birlikte gezsinler. Neler yapılacağı konusunda birlikte karar verelim. Değişik hesaplar içine girmesinler. Buradan rant toplamayı düşünmesinler.

   Amacımız; buradaki enkazı kaldırmak. MİT’in, Genelkurmay’ın geleceği bir bölge olan burada atıl bir bölgenin bu şekilde bekletilmesi, enkaza dönüştürülmesi olacak şey değil. Ankara’da böyle imarlı bir bölgenin de olduğunu zannetmiyorum. Büyükşehir Belediyesi, bu bölgelerimizde yol açma çalışmalarını bile yapmışlar. Alt yapısını tamamlasa, müteahhitler bu bölgeye girse, şehircilik anlamında yaşam alanları oluşturulsa kötü mü olur?” açıklamasında bulundu.


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, bulut, gökyüzü, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut'un, Geleceği, İçin, Bu, Enkazı, Kaldırın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı