Haber Detayı
26 Mayıs 2013 - Pazar 14:44
 
Etimesgut CHP'den TCDD Protestosu
Etimesgut Şeker Fabrikası’nın arazisinde kurulmak istenen “Hızlı tren hattı ile ağır bakım depo atölyeleri”, CHP Etimesgut İlçe örgütü tarafından TCDD Etimesgut İstasyonu’nda protesto edildi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut CHP'den TCDD Protestosu

Etimesgut Şeker Fabrikası’nın arazisinde kurulmak istenen “Hızlı tren hattı ile ağır bakım depo atölyeleri”, CHP Etimesgut İlçe örgütü tarafından TCDD Etimesgut İstasyonu’nda protesto edildi.

Geçtiğimiz günlerde konuyu, TBMM gündemine taşıyarak bir önerge veren CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da destek verdiği eyleme Etimesgut İlçe Başkanı Memet Yula, İlçe Örgütü, Belediye Meclis Üyeleri, partililer ve CHP Ankara İl Yöneticileri de katıldılar.

Şeker Fabrikası arazisi üzerine, Optimum AVM’nin hemen arkasına yapılacak olan “Hızlı Tren Bakım Üniteleri” ile “Hızlı Tren Garı”nın, bölgeye ve Etimesgutlulara büyük zarar vereceğini belirten CHP’liler, burada Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve AK Parti Hükümetini protesto ettiler. Eylemde bir konuşma yapan İlçe Başkanı Memet Yula, Etimesgut’un sorunlarıyla ilgilenen ve üstesinden gelebilecek olan tek partinin CHP olduğunu vurgulayarak “2014 yılında yapılacak olan yerel seçimleri kazanacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Memet Yula, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın bir Etimesgutlu gibi çalıştığını sözlerine eklerken buraya yapılacak Hızlı Tren Garı ve Ağır Bakım Atölyeleriyle ilgili TBMM’de bir soru önergesi verdiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

BELEDİYE BAŞKANINI ELEŞTİRDİ

“CHP olarak biz bu konuda Etimesgut Belediye Meclisi’nde değişik önergeler verdik. Belediye Başkanı Enver Demirel’e, yüzbinlerce dönüm Şeker Arazisini iktidara peş keş çektirmeyin dedik. Etimesgut’u Eryaman’a bağlayan koca araziyi heba ettirmeyelim, siz öne düşün biz arkanızdan gelelim dedik. Çünkü buraya yapılacak Ağır Bakım Üniteleri, bölgedeki gayri menkul fiyatlarını düşürecektir, Etimesgut halkının sağlığıyla oynayacaktır. Ancak maalesef Etimesgut’ta gerek Belediye Başkanı ve gerekse bizim dışımızdaki siyasiler, üzerlerine düşen görevi yapmadılar. 2004 yılında Sayın Başbakan ve Sayın Gökçek bu alana Dünya Ticaret Merkezi yapılacağı sözünü vermişlerdi. Ama ne oldu, hepimiz görüyoruz. Etimesgutluların bu bilinçle sandığa gitmelerini istiyoruz.”

REKREASYON ALANI YAPILSIN

Yula, bölgeye rekreasyon alanı yapılmasını istediklerini belirtirken “TCDD’nin halen Marşandiz’de bulunan ve çevresinde yerleşke olmayan bakım depolarının Etimesgut’a taşınarak o bölgenin ranta açılması oyununun ilk perdesi Etimesgut halkı üzerinden oynanıyor.  Biz arazinin kent parkı olarak düzenlenmesini, kent parkın içinde kültür merkezleri, spor alanları, hobi ve eleşi merkezleri olsun ya da tüm demiryolu tesisleri Polatlı’ya taşınsın istiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, yüreklerini birleştirerek Cumhuriyetin başkenti Ankara’da bir başka talan, bir başka yıkım olayına dur demek için Etimesgut’ta biraraya geldiklerini ifade ederek “Nüfusu 500 bine yaklaşan ilçemizde, şehir kimliğini hissedebiliyor musunuz? Sosyal ve kültürel etkinlikleriyle, gelişmesiyle bunu görebiliyor musunuz? Göremiyorsunuz.. Çünkü ne Etimesgut Belediye Başkanı ne de Büyükşehir Belediye Başkanı sizlere hakettiğiniz değeri vermiyor.” dedi.

Aylin Nazlıaka, TBMM’de Ulaştırma Bakanına, Şeker Fabrikası arazisiyle ilgili olarak bir soru önergesi verdiğini hatırlatırken “Şeker arazisi, 320 bin m2’lik alanıyla Etimesgut’a bambaşka bir kimlik getirebilecek bir arazidir. Burası bir süre önce TCDD’ye devredildi. Bu araziye Hızlı Tren Bakım Ünitelerini getirecekler. Bilim adamlarının bu konuda çalışmaları var ve böyle bir tesisin buraya yapılması halinde Etimesgutlular kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardır. Yeraltı suları kirlenecek, toprak kirlenecektir. Böyle bir tesisin yakınında oturuyorsanız hava kirliliği ve ses kirliliği ile karşılaşacaksınız” şeklinde konuştu.

BAKAN’A BEDAVA EV HEDİYESİ

Nazlıaka, Ulaştırma Bakanına da bir çağrıda bulunarak “Etimesgut’un kalbine böyle bir tesis yapacaklarsa, tesisin en yakınından kendisine bir ev hediye edeceğim. Gücünüz yetiyorsa gelip bu evde oturursunuz. Etimesgut’a Hızlı Tren Ağır Bakım Atölyeleri’ni yaptıkları taktirde Sayın Bakana bir ev bağışlayacağım. Böyle bir tesis başka bir yere yapılabilir ama çevre kirliliğini temizlemek çok zordur. Kanser riski altında yaşayan vatandaşlarımıza kaybolan yılları geri veremezsiniz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Etimesgut, Şeker, Fabrikası’nın, arazisinde, kurulmak, istenen, “Hızlı, tren, ha
Yorumlar
Haber Yazılımı