Haber Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 21:56
 
Evinizdeki Enerji Verimliliğini Nasıl Artırırsınız?
Evinizde kullandığınız enerjinin ne kadarını verimli kullandığınızı planlı bir şekilde düşünmelisiniz.
Güncel Haberi
Evinizdeki Enerji Verimliliğini Nasıl Artırırsınız?

Kendi başınıza yapabileceğiniz ufak tefek düzenlemeler ve edineceğiniz yeni alışkanlıklar sayesinde enerji tüketimini azaltabilir ve faturalarınızda da değişiklik gözlemleyebilirsiniz.

Tasarruf Odaklı Değişiklikler

Ev içerisinde tasarruf yapabilmeniz için öncelikle yeni alışkanlıklar edinmelisiniz. Yeni alışkanlıklarınız ile enerji tüketiminde tasarruf elde etmeye başlayabilirsiniz. Duş sürenizi biraz daha kısa tutmanız, gereksiz yere açık kalan ışıkları kapatmanız ve kullanılmayan elektronik cihazları kapatmanız belli başlı alabileceğiniz önlemler arasındadır.

 

Yalıtım ve Kullanılmayan Radyatörleri Kapatmak

Binaların büyük bir çoğunluğunda ısı kayıpları meydana gelebilir. Kış aylarında ısınmak yaz aylarında ise serinleyebilmek için kullandığınız enerjiyi daha verimli hale getirebilirsiniz. Bunun için yalıtım son derece önemlidir. Isı yalıtımı sayesinde kışın ödenen faturalarda gözle görülür bir farklılık ortaya çıkarabilirsiniz.

Evlerde kullanılmayan odada yer alan radyatörü pasif konuma alarak enerji verimliliği elde edebilirsiniz. Kullandığınız diğer radyatörlerden elde edebileceğiniz yüksek ısı gönderimi sayesinde mekanın sıcaklığını yükseltmeye başlayabilirsiniz.

 

Akıllı Beyaz Eşyalar ve Akıllı Sayaçlar

Teknoloji ilerledikçe beyaz eşyalar da büyük bir değişime uğruyor. Beyaz eşyalarınızı değiştirmek isterseniz yeni nesil akıllı beyaz eşyaları tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Çamaşır makineleri, buzdolapları, ocaklar ve daha pek çok farklı ürünü inceleyerek enerji verimliliği elde edebilirsiniz.

Elektrik sistemlerinde meydana gelebilen düzensizlikler ya da kaçaklar enerjiyi olduğundan daha fazla kullanmanıza sebep olabilir. Bu durum faturalarınıza da olumsuz yönde yansır. Elektrikteki enerji kayıplarını engelleyebilmek adına evinize akıllı sayaçlar takabilirsiniz. Akıllı sayaçlar sayesinde enerjiyi daha iyi şekilde takip edebilir ve yaşanan değişimleri kontrol altında tutmayı başarabilirsiniz.

 

Periyodik Bakım

Kullanılan elektronik cihazların ve özellikle radyatör ile kombilerin düzenli bakımlarını asla aksatmamalısınız. Her sene en az 1 defa radyatörlerin havasını almalı ve aktif olarak kullandığınız dönemlerde örtü ya da kurutmak için kıyafet koymamalısınız. Bu tür önlemler alarak enerji verimliliği elde edebilirsiniz. Verimliliği stabil hale getirebilmek istiyorsanız yaşam tarzınızda da bazı ufak tefek değişiklikler yapmayı unutmamalısınız ve öğrendiklerinizi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Evinizdeki, Enerji, Verimliliğini, Nasıl, Artırırsınız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı