Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 18:18
 
Evliyafakı Göleti'nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor
DSİ Başkent Ankara’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Güncel Haberi
Evliyafakı Göleti'nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

Ankara ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Ankara ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU;’’ Çalışmaları devam eden Ankara Haymana Evliyafakı Göletinin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 1.740 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Sıyırma kazıları, memba batardosu, dipsavak ve ENH hattı imalatları tamamlanan gölette gövde dolgusu ve dolusavak beton imalatları devam etmekte olup 2018 yılı içerisinde gövde dolgusu ve dolusavak beton imalatlarının bitirilmesi hedeflenmektedir. ’dedi.

 

Temelden 23.90 metre yüksekliğe sahip olacak Ankara Haymana Evliyafakı Gölet’inin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 218 000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür ACU; ’’ DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Evliyafakı, Göleti'nde, Çalışmalar, Aralıksız, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı