Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 19:28
 
Fatih Beyazıt'tan Yerli Üretim İle İlgili Açıklama
Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Fatih Beyazıt, 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Siyaset Haberi
Fatih Beyazıt'tan Yerli Üretim İle İlgili Açıklama

”Birinci Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik dar boğazın ardından yabancı ülkelere para akışının kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanarak 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı” diyerek sözlerine başlayan Beyazıt, yerli ve milli üretimin önemine vurgu yaptı.

Başkan Beyazıt, “Yerli Malı Haftasıyla adı üstünde yerli üretimin ve buna bağlı olarak yerli tüketimin bilinçli olarak artması hedeflenmiştir. Fakat bugün maalesef bir taraftan milli hassasiyetlerdeki akıl almaz boyutlara ulaşan dejenerasyonlar, diğer taraftan da yabancı mallara karşı özentiler ve tabii ki üreticinin üzerindeki baskılar “yerli” kavramının dumura uğramasına sebebiyet vermiştir. Dünün yerli ve milli üretim taraftarları bugün ağızlarına çalınan bir parmak bala tav olmuş durumdadırlar. Bu asla kabul edilebilir bir durum değildir. Ülkemizde tabiri yerindeyse sadece Saadet Partisi’nin başını çektiği bir kitle yerli üretimden yana tavır koyarken, insanımız yabancı-yerli ayrımı dahi yapmadan tüketime devam etmekte ve elimizde yerli ne kaldı sorusu da zihinleri meşgul etmektedir. Biz Milli Görüşçüler her zaman ifade ettiğimiz gibi Yerli Malı Haftası münasebetiyle bir kez daha haykırıyoruz ki, yerli ve milli üretim olmadan ülkemizde kalkınmanın olması mümkün değildir” dedi.

NOHUT KIRGIZİSTAN’DAN, SARIMSAK ÇİN’DEN

Ülkemizde tarım, çiftçilik ve hayvancılığın neredeyse bitme noktasına geldiğini de söyleyen Beyazıt, “Bakanlar Kurulu’nun sesiz sedasız bir icraata imza atarak, kuru fasulye, nohut, barbunya gibi bazı temel gıda maddelerinin ithalatında gümrük vergisini sıfırladığını ifade etti. Hükümetin ekonomi anlayışında üretimin olmadığını vurgu yapan Beyazıt, “Para mı lazım; vergi koy. Gıda mı lazım ithal et. Dünyanın en verimli arazilerine sahip Türkiye, nohutu Kırgızistan’dan, kuru fasulyeyi Meksika’dan, sarımsağı Çin’den, mercimeği Kanada’dan alır hale geldi. Peki sonuç? Esnaf icralıktı, iş adamı icralıktı. Sonunda çiftçiyi de icralık hale getirdiler. İşte buyrun gelinen noktada Ordu’da fındık üreticisi yürüyor. Malatya’da Kayısı üreticisi yürüyor. Adıyaman’da Tütün üreticisi yürüyor, kan ağlıyor” şeklinde sözlerine devam etti.

ASGARİ ÜCRETTEN ALDIĞINIZ VERGİYİ SIFIRLAYIN

Beyazıt açıklamasına devamla, “Bugün bankalara ve kredi kooperatiflerine borcunu ödeyemediği için on binlerce çiftçi icralık. Traktörünü satıyor, tarlasını satıyor yine de borcunu

ödeyemiyor. Çünkü bu ithal kafa yüzünden ürünü para etmiyor. Hükümete sesleniyoruz; yanlış yapıyorsunuz. Bu politikalarla belki günü kurtarabilirsiniz, ama Türkiye’nin geleceğini yok edersiniz. Yüreğiniz yetiyorsa, fasulyedeki gümrüğü değil, asgari ücretten aldığınız vergiyi sıfırlayın” çağrıda bulundu.

KENDİ ÜZÜMÜMÜZ, KENDİ ARABAMIZ, KENDİ SANAYİMİZ İLE KALKINACAĞIZ

Son olarak Erbakan Hocanın meclis kürsüsünden yerli mallar ile ilgili şu sözlerini hatırlatan Fatih Beyazıt, “O zaman ilkokul çağındaydık, her yıl ilkokullarda yerli mallar haftası yapardık, ne demek bu yerli mallar haftası? Üzüm fındık yiyorduk o haftayı kutlarken, bunun manası kendi gücümüzle kalkınmaktır. Evet bizim üzümümüzle, bizim fındığımızla, bizim çayımızla, bizim pamuğumuzla, bizim pancarımızla, bizim ürünümüzle kalkınacağız. Buna milli görüş derler. Türkiye’de bir an evvel Anadolu sathında yaygın bir üretim sahası oluşturulmalı, imkânlar ölçüsünde toprağımız ve yer altı zenginliklerimiz işlenmelidir. İnşallah önümüzdeki günler bolluğun, refahın ve huzurun egemenliği altında olan bir Türkiye’nin kurulmasına vesile olur” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Fatih, Beyazıt'tan, Yerli, Üretim, İle, İlgili, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı