Haber Detayı
20 Ağustos 2015 - Perşembe 23:13
 
Fatih Omaç: Yarın Seçim Olacakmış Gibi Çalışıyoruz
AK Parti Sincan İlçe Başkanı ile 7 Haziran seçimleri sonrasını konuştuk. Başkan Omaç, seçim sonuçlarını değerlendirirken ilginizi çekecek açıklamalarda bulundu.
Sincan Haberi
Fatih Omaç: Yarın Seçim Olacakmış Gibi Çalışıyoruz

  OYLAR NEDEN DÜŞTÜ?
   7 Haziran seçimlerinde Sincan’da umduğumuz sonucu alamadık. AK Parti olarak başarıya alışkın bir parti olduğumuz için bu sonuç bizleri üzdü. Ülke genelinde aldığımız yüzde 41’lik oy oranı bizleri tatmin etmedi. Tabii bir açıdan da sevindirici. 2002 yılında seçimlere girdiğinde yüzde 34.5 oy almış, ardından yapılan seçimlerde 365 milletvekili ile iktidar olmuştu. Önceki seçimlerde yüzde 35’lerle tek başına iktidar olan partimiz açısından, 7 Haziran’da alınan yüzde 41’lik oy yüzdesi aslında bir başarıdır. Diğer partilerle kıyaslarsak partimizi genel anlamda başarılı bulabiliriz. Biz aldığımız oy oranına üzülüyoruz ama diğer partiler seçim kazanmış tavırları içine girdiler. Ne onlar kazandı, ne de biz seçim kaybettik. Burada asıl önemli olan, partimizin oy oranlarında görünen düşüştür. Bunun üzerinde düşünülmelidir.
 
   Sincan’da görülen oy kaybında 
   yerel unsurlar etkili oldu mu?
   Yerel unsurlar Sincan’da yaşanan oy kaybında etkili olmamıştır. Zaten adı üzerinde Genel bir seçim yaşadık. Geçtiğimiz yıl yerel bir seçim atlattık ve yüzde 58 bir oy oranı yakaladık Sincan’da. Dolayısıyla 1 yıl içinde yerel bazda bir olumsuzluk yok iken bir yıl sonra 7 Haziran’da oy oranının düşmesi imkansız bir şey. Genel politikalar, ülkemizin içinde bulunduğu genel psikolojik faktörler, HDP faktörü.. Emeklilerin durumu ki; ütopik vaatlerden etkilendiler.  Sincan’da emeklilerimizin sayısı çok fazla. Emekli olan vatandaşımız Çankaya’dan veya Yenimahalle’den ev alamazken Sincan’dan rahatlıkla alabiliyor. Emeklilerimizin yoğun yaşadığı Sincan’da, diğer partilerin seçim kampanyalarında emeklilere verdiği inanılmaz vaatler bir nebze de olsa seçimlere etki etmiş olabilir. Ama tüm bunlara rağmen Sincan’da alınan yüzde 55’lik oy yüzdesi kötü bir orandır. Türkiye geneliyle kıyaslarsak yüzde 55 iyi bir sonuçtur diyebiliriz. 
   Teşkilattan kaynaklandığını düşünmüyoruz. Çünkü; İl Başkanlığımız, İl SKM ve Milletvekili Adaylarımız bizim Sincan’da yaptığımız çalışmalardan çok memnundular. Ankara’nın her yerinde Sincan’da kurmuş olduğumuz SKM’yi örnek gösteriyorlardı. Yaptığımız faaliyetler ve seçim çalışmalarıyla Sincan teşkilatımız hep önde yer alıyordu. 
 
   1. Bölge’de Milletvekili Aday tercihleri 
   seçim sonuçlarına etki etmiş midir?
   Etken olmuştur. Ama yüzde 100 etkili olmuş mudur? Sanmıyorum. Bunu yerel seçim gibi düşünmemek gerekir. Yerel adayların belirlendiği yerlerdeki oy oranlarına bakıldığı zaman yine bir düşüş olduğunu görüyoruz. Adayın tanınmışlığı veya tanınmamışlığı çok fazla seçim sonucuna etki ettiğini zannetmiyorum. Ancak 7, 8, 9 ve 10.ncu sıradaki adayların daha sürükleyici, daha zorlayıcı yerinde olur. Ama bizim teşkilat olarak burada karar verici bir konumda olmadığımızı söyleyebilirim. önce
 
   Seçimler sonra durum değerlendirmesi yaptık. Bunu her zaman yapıyoruz. Hatta başlattığımız olduğumuz bir anket çalışması var. Ramazan Ayı nedeniyle buna ara vermiştik. Daha önce partimize oy veren ve son seçimlerde vermeyenleri tespit noktasında çalışıyoruz. Bunun nedenlerini araştırıyoruz. 
 
   PİŞMANLIK DUYANLAR ÇOK!
   AK Parti teşkilatları kurumsal teşkilatlar. Toplanmakta, insan bulmakta sıkıntı çeken bir parti değiliz. Her hafta, her akşam toplantılarımız devam ediyor. Dinamizmimiz her zaman mevcut, ana kadememiz ile, gençlik kollarımız ile, kadın kollarımız ile yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Aktif bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabii ki geçmiş seçimde yaşadığımız ufak tefek aksaklıklarımız olmuştur. Bunları biliyoruz ve gereken dersleri alarak hata yapmadan yarın seçim olacakmış gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mahalle ve sandık bazlı çalışmalarımıza biraz daha ağırlık vereceğiz. Mahalle komisyon toplantılarımızı sandık bazlı yürüteceğiz. Bu çalışmalara başladık. Sokak çalışmalarımız, apartman çalışmalarımız her zaman devam ediyor. Örneğin bu seçimde tarama yapmıştık. Yaklaşık 35 bin hane üzerinde birebir çalışma yaptık. Sadece Belediye Başkanımızın, İlçe Başkanımızın selamını söyledik. Bunda çok etkili olduğumuzu söyleyebilirim. Halkımız ile yakın temas kurduk. Seçimde başarılı olmanın anahtarı zaten halkımızla ile yakın temas kurmak.
   
   Yapılacak olasi bir erken seçimde AK Parti’nin oyları, 7 Haziran’a göre fazlasıyla artacaktır. Daha önce partimize oy veren ancak son seçimlerde başka partilere giden seçmenimiz pişman olduklarını ifade ediyorlar. “Biz AK Parti’yi, iktidar olduğu için biraz silkelemek istedik ama fazla oldu” şeklinde yorum yapanları çok görüyoruz. Bunu çokca duyuyoruz. Ama biz bununla ilgilenmeyip işimize bakmalıyız. Çalışacağız, dünden daha fazla yorulacağız. Yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışacağız. 
    Teşkilatların genel seçimlerde oy oranlarına etkisi, Başbakanımızın, Genel Başkanımızın söyleyeceği meydanlardaki sözlere göre daha az diye düşünüyorum.
 
   SİNCAN HALKINA MESAJ
   Sincan halkı mahsundur. İstemeyi de bilmez. Ama zaman zaman istedikleri gerçekleşmeyince serzenişleri olduğunu görüyoruz. İşte oyu bizden alıyorsunuz ama hizmet getirmiyorsunuz şeklinde.. Ama inşallah, bundan sonra Sincan halkımızın istediğini elde edeceğini, hak ettiği hizmetleri alacağına inanıyorum. Teşkilat olarak daha sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Ulaşımdan, eğitime, sağlığa kadar tüm sorunlarımızı biliyoruz. Sincan’ın sorunlarını iyi biliyoruz. Halkımızın refahı ve huzuru için bunların takipçisi oluyoruz ve olacağız. Gerek Büyükşehir Belediyesi nezdinde, gerek ilgili Bakanlıklarımız ile ve gerekse Sincan Belediyesi yönünden hizmetlerin her zaman takipçisiyiz. Devlet Hastanesi proje yatırım programına alındı. Metronun ring hatları başlayacak.
Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: AK, Parti, Sincan, İlçe, Başkanı, 7, Haziran, seçimleri, sonrasını, konuştuk, Ba
Yorumlar
Haber Yazılımı