Haber Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 19:40
 
Gayrimenkul Sektöründe 2021 Yılı Beklentileri
Etimesgut Emlak Müşavirliği Derneği Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akçam, pandemi sonrası özellikle 2021 yılında gayrimenkul sektöründe beklentileri anlattı.
Ekonomi Haberi
Gayrimenkul Sektöründe 2021 Yılı Beklentileri

Dünyayı etkisi altına alan Pandemi sonrası ülkemizde en fazla merak edilen ve konuşulan konulardan biri de gayrimenkul piyasası ne olacak konusu... Konut fiyatları düşer mi? Konut almak için beklemeli mi yoksa almanın tam zamanı mı? Döviz, faiz v.s. bunlar ve benzeri bir sürü merak edilen sorular geliyor. 

Etimesgut Emlak Müşavirliği Derneği Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akçam, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“6  ay öncesine gidelim. Mayıs ve haziran ayında konut kredi faiz oranları bazı kamu bankalarında 0,64'e inmişti. Öncesinde 1,25 ve üzeri seyreden faiz oranları düştükten sonra ev alacaklar için cazip hale geldi. Buna ilave olarak bir çok markalı lüks konut projesi de inen faizleri desteklercesine peşin alımlarda indirim ve kampanyalar yaptı. Kısa da olsa bu nefes iyi geldi ve bir dönem sektör bir parça hareket kazanmış oldu, satış yapıldı. Şimdiler ise durağanlık hakim.. 1 Eylül  itibari ile faizler yükselmeye başladı. 1,27- 2 arası bankalarda farklı oranlar mevcut. Mevdut faizleri çok yükseldi yüzde 20 veren bankalar var. Döviz belli belirsiz, her an yükselecek sinyali veriyor. İnsanlar yorgun bir yılı geride bırakmak istiyorlar .

 

Piyasanın durağanlaşmasında ekonomik bir çok sebepler var.

Gelelim merak edilen bir kaç soruyu cevaplamaya.. Konut fiyatları düşer mi? Son 2-3 yıldır artan maliyetleri ve döviz'deki yükselişi inşaat firmaları maliyete yansıtamadı. Sıfır projelerde konut fiyatları uzun zamandır yatay seviyede devam ederken eldeki stoklar bitti.   İkinci el piyasasında da yüksek rekabet oldu bitti. Bu gün ki güncel piyasa da Alıcının kıt olduğu  ancak sıkışan, satmak zorunda olanlar gayrimenkulünü mecburen piyasa rayicinin altına satıyor olması ve kredi ödemelerini yapamayanlarda mecburen satma eğiliminde olmaları Alıcının kral olduğu bir piyasa var. Bu dönem kovalanırsa oldukça uygun fiyatlı hatta düşeş gayrimenkuller alınabilir. Piyasada alım anlamında fırsatlar var. Ancak genel anlamda fiyatların düşeceğini söylemek doğru olmaz. İlla ki yükselecektir, artan  maliyetler fiyatlara yansıyacaktır. İnşaat şirketleri bu maliyetlere daha ne kadar dayanabilir ki..

 

En fazla eldeki konut rezervi bitene kadar.

O zamana kadar parası olan, evim yok diyen için gerçekten fırsatların kovalanacğı bir dönem diyebiliriz. Ne kadar sürer net bir şey söylemek mümkün değil. Şimdilik minimum bir yıl süreceğini öngörebiliriz. Faiz düşer mi? Ekonomik konjonktüre baktığımızda bize faizin orta vade de düşmeyeceğini gösteriyor. Psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına düşmesi zaman alacak gibi. Son yıllarda faizin yüksek olmasından dolayı ipotekli konut satışlarında ciddi düşüş oldu. Diğer satış türlerinde ise büyük artışların olduğunu görmüştük.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Gayrimenkul, Sektöründe, 2021, Yılı, Beklentileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı