Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 22:54
 
Hakan Akçam: Ev Alırken Neden Bir Emlakçıya Gitmeliyiz?
Hayatınızın en önemli kararlarından birisi şüphesiz ki ev almak. Belki de tek seferlik yatırım şansınızı bir gayrimenkul ile değerlendireceksiniz ve bu yatırımı yaparken çok dikkatli olmalısınız.
Etimesgut Haberi
Hakan Akçam: Ev Alırken Neden Bir Emlakçıya Gitmeliyiz?

Etimesgutta Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası yönetim kurulu üyesi Hakan AKÇAM, ev alırken, satarken veya kiralarken emlakçıların önemiyle ilgili, neden bir emlakçıya gidilmesi noktasında önemli değerlendirmelerde bulundu.

 
İşte Akçam'ın konuyla ilgili açıklamaları:
 

Emlak sitelerini taramak ve yüzlerce ev arasından hayalinizdeki evi bulmak son derece zor... Doğru evin bulunmasından tutun da, pazarlık süreçlerine, ödemenin gerçekleşmesine, tapu teslimine kadar tüm süreçlerde riskler mevcut.

Bu riskleri ortadan kaldırmak için güvenilir ve kurumsal bir gayrimenkul danışmanına ihtiyacınız olacağı kesin...

 

ONLARCA EMLAKÇIYLA GÖRÜŞMEYE GEREK YOK

İhtiyaçlarınıza kulak asan ve elindeki portföy haricinde de (diğer emlakçılar dahil) tüm piyasayı araştırarak size yardımcı olacak bir emlak danışmanlığı hizmeti alın.

Tek bir birimle muhattap olun, seçenekler ve anlatımlar arasında kaybolmayın. Yatırım veya oturma amaçlı ev alma ihtiyacınızı doğru ve detaylı olarak analiz edebilen bir emlakçıdan yardım isteyin.

 

SÜRPRİZLERLE KARŞILAŞMAYIN

Evler çoğu zaman anlatıldığı gibi çıkmaz. Alıcıların genel şikayetleri de genelde bu yöndedir. Ev gezilir ve beklentileri karşılamaz. Daha sonra ise harcanan vakit ve enerji, strese dönüşür.  Emlakçının bunun önüne geçebilmesi çok önemli. 

 

HAKKINIZ SAVUNUR SİZİN İÇİN PAZARLIK YAPAR

Sizin için satıcıyla gerekli görüşmeleri ve pazarlığı yapacak, hakkınızı savunacak bir uzman bulun. Emlakçının görevi, size evi gezdirip işini halletmekten ziyade, alıcının içine sinen bir anlaşma yapıp süreci hatasız yönetmektir. Bunu bulabildiğinizden emin olun.

ALICIYI DA SATICIYI DA GÜVENCE ALTINA ALIR

Güvenilir bir emlakçı bir gayrimenkulün sunum aşamasından tapu devrine hatta tapu devrinden sonra yapılması gerekenlere kadar hem alıcıyı hem satıcıyı karşılıklı olarak güvence alır. Karşılıklı doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçer. Bu konuda derneğimize birçok şikâyet geliyor. Örneğin bir satıcı emlakçı olmadan sattığı gayrimenkulü gerekli yazılı ve resmi sözleşmeler yapmadan sadece söz belirlenen bir fiyatta anlaşıyor. Ancak daha sonra daha iyi bir fiyat teklifi geldiğinde satıcı o kişiye gayrimenkulünü satıyor. Bu durumda ilk alıcı hem zaman açısından hem psikolojik açıdan hem de gayrimenkul fiyatları açısından ciddi mağduriyetlere maruz kalabiliyor. Bunun tam tersi alıcı anlaşılan gayrimenkulü bir süre sonra almaktan vazgeçerse bu durumda da aynı mağduriyetleri satıcı yaşayabiliyor. Bütün bu problemlerin önünü geçebilmek için işini iyi yapan bir gayrimenkul danışmanının önemi ortaya çıkıyor.

 

BAŞTAN SONA TÜM SÜRECİ TESLİM EDECEĞİNİZ GÜVENİLİR DANIŞMAN

Evi araştırma sürecinizin başından, tapu teslimine kadar tüm süreçte yanınızda olacak ve tüm sorularınıza cevap verebilecek bir danışman bulun.

Metrekare farkları, tapu masrafı bilgisi, iskan durumu, evin tapu veya belediye tarafında ki durumu vb. gibi önemli bilgileri size sağlayabilecek bir danışmanla birlikte çalışmak size hem zaman hem de maddi kazanç sağlar.

Aslında tüm maddelerin gerçekleşmesi, tamamen görüştüğünüz gayrimenkul danışmanının niyetine bağlı. Eğer görüştüğünüz gayrimenkul danışmanı, paraya ihtiyacı olan ve elindeki portföyü satmaya çalışan bir danışman ise, uzak durun.

Kısaca özetlemek gerekirse, eğer gayrimenkul alım-satım konusunda uzman değilseniz, kurumsal bir danışmana ihtiyacınız var.

 

GAYRİMENKUL DANIŞMANIYLA ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

-- Mesleği emlak ya da gayrimenkul ile ilgili olmayan bir insanın hayatı boyunca gerçekleştirebileceği alım/satım işlemini bir gayrimenkul danışmanı belki 1-2 hafta içerisinde gerçekleştirmektedir.

Tamamen bu işe odaklanan gayrimenkul danışmanları alım ve satım işlemlerinde edindikleri tecrübenin yanı sıra belli alanlarda uzmanlaşır ve belli bölgelerde uzun yıllar çalışarak o bölgedeki tüm fırsatları geçmişten geleceğe takip ederler. 

Bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmaya karar verdiğinizde bazen fark etmeseniz de bu bilgi birikiminden de faydalanmış oluyorsunuz. Doğru gayrimenkul danışmanı ile çalışırsanız bu avantajı mutlaka fark edeceksiniz. 

-- İster alıcı olun ister satıcı, adaylarla görüşmek için çok iyi müzakere ve iletişim yetkinliği gerekir. Ayrıca evinize, iş yerinize davet edeceğiniz, yüz yüze görüşüp bir araya geleceğiniz insanların kim olduğunu bilmeden bu süreci kendi başınıza yönetmek ve güvenlik açısından da riskler oluşturabilir. Hem de süreç uzadıkça can sıkıcı hale gelerek büyük zaman kaybı oluşturur.

-- Eğer satıcıysanız potansiyel alıcıları kaçırmanızı sağlayacak yanlış fiyatlandırma yapma ihtimalinizin de çok yüksek olduğunu araştırmalar gösteriyor. (Pazarlık payı eklemek, çevreye ve komşulara sorarak fiyat çıkarmak gibi ). Uzman bir gayrimenkul danışmanı çevresel faktörler, son gerçekleşen satışlar dışında yakın gelecekte bölgede gerçekleşecek gelişmeler, potansiyel alıcıların bu yatırımdan beklentileri, gayrimenkulü ne kadar sürede satmak istediğiniz gibi çok daha geniş değerlendirme kriterlerini dikkate alarak bir fiyatlandırma yapar ( ekspertiz ) ve üstelik bu hizmeti (gayrimenkul danışmanı ile çalışın ya da çalışmayın ) ücretsiz olarak sunar. 

Şehrinizde yaşamak için uygun birçok semt olabilir ama sizin için önemli olan size en uygun semti seçmektir. Okula giden çocuğunuz varsa okula yakın olan semtler sizin için uygun olurken, çok alışveriş yapıyorsanız alışveriş merkezlerine yakın semtleri seçmeniz gerekebilir.

-- Eğer alıcıysanız beklentilerinizi tarif edeceğiniz profesyonel bir gayrimenkul danışmanı size aradığınız ev, ofis ya da yatırım fırsatını çok daha hızlı sunabilir. Seçenekleri avantaj ve dezavantajları ile anlatabilir. 

Gayrimenkul almak, satmak ya da kiralamak için çok fazla teknik konu ve evrak işlemi vardır. En basiti tapu işlemlerinin güvenle yapılması, kira sözleşmesinin dönemin yasal mevzuatlarına göre iki tarafı da koruyan şartları içermesi gibi tüm güncel yasal yükümlülükler konusunda işlemleri gayrimenkul danışmanı ( emlakçı ) çözecektir. 

Size sunduğu avantajlar açısından birbirine çok benzer iki ev arasında kalmanız durumunda yapmanız gereken en doğru şey fiyatları karşılaştırmak olacaktır. Bazen hiç tahmin etmediğiniz bir ev, fiyatı sayesinde bütçenize ve ihtiyaçlarınıza daha uygun olabilir.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hakan, Akçam:, Ev, Alırken, Neden, Bir, Emlakçıya, Gitmeliyiz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı