Haber Detayı
13 Ağustos 2020 - Perşembe 22:44
 
Hakan Akçam: Gayrimenkul Satışında Yeni Dönem Başlıyor
Etimesgut Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı Hakan Akçam, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan 'Gayrimenkul Satışlarında aranan yetki belgesi" ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
Güncel Haberi
Hakan Akçam: Gayrimenkul Satışında Yeni Dönem Başlıyor

Etimesgutta Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası yönetim kurulu üyesi Hakan AKÇAM ın Gazetemize yaptığı açıklamada şunları beyan etti;
 
Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Olmayanlar 1 Eylül 2020 den itibaren İlan sitelerine İlanlarını bu Veremeyecek..!
Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos 2020’de yürürlüğe girecektir. Belirlenen tarihten sonra tüm ilanları yetki belgesi olan emlakçılar dışında kimse veremeyecek. Aksini yapıp ilan Verenleri ise 25 bin lira ceza kesilecek...
 
 
GAYRİMENKUL SATIŞINDA YENİ DÖNEM 1 EYLÜL DE  YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR...! 
 
İnsanlar gayrimenkul alırken-satarken, kiralarken 'sahibinden' olmasına çok dikkat ediyor. 
Dolayısıyla arada emlak danışmanı  olmadığı için ödeme kalemlerinin de azaldığını düşünüyor.
Yalnız artık sahibinden ilan veren kişi ve kuruluşlar  cezai uygulama yaptırmı ile   karşı Karşıyaka kalacaklardır.
1 Eylül  2020’de yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe göre , Taşınmaz Ticareti Yetki belgesine  sahip olmayan emlak danışmanları satış veya kiralama yapamayacaklardır. 
 
Ticaret Bakanlığınca  ilk önce 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan taşınmaz ticareti Yönetmeliği revizyon edilmesi planlanarak( Revizyonlu yönetmelik de çok yakında 31 Ağustos 2020 öncesi yayınlanacağını düşünüyorum) yürürlüğe giriş tarihi 2 defa ertelenerek Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için son tarih 31 Ağustos 2020 olarak karar kılınmıştı. Umarım bu tarihte değişmez ve yönetmeliğimiz onaylanır..
 
31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilmiş olacaktır..
 
 
YETKİ BELGESİNİ ALMAYAN EMLAK DANIŞMANINA  25 BİN LİRA CEZA
 
Bu düzenlemenin ardından sahibinden satılık veya kiralık ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak.
İnternetten ilan sitelerine sahibinden satılık ilanlarını  yalnız yetki belgeli olan emlak danışmanları tarafından verilecek. 
İnternette ilan siteleri üzerinden ilan verme yetkisi sadece be sadece yetki belgeli emlak danışmanlarına ait olacaktır.
 
Emlak danışmanlarında  yetki belgeleri olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin lira para cezası uygulanacaktır. Yetki belgesi almayan emlak danışmanlarına  da çalışmalarına ilgili belediye izin verilmeyecektir.
 
Emlak danışmanı yetki belgesi almak isteyen danışmanlar  ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları gerekecek. 
Bu şekilde  emlak sektörüne de yeni bir düzen getirilmiş olacaktır. Böyle bir durumda vatandaşların şikayetlerine hızlı bir çözüm bulunmuş olacak.
Yönetmelikte yetki belgesi almak aşağıdaki şart Olması gerekiyor;
 
 
YETKİ BELGESİ DÜZENLEMESİ
 
MADDE 5: 
 
-- Taşınmaz ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler veya esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılır.
 
-- Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilir, yenilenir, askıya alınır ve iptal edilir.
 
-- Yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez. Bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunması durumunda işletme adına yalnızca bir yetki belgesi düzenlenir.
 
-- Yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır.
 
-- Yetki belgesi işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılır.
 
 
YETKİ BELGESİNDE ARANAN ŞARTLAR
 
MADDE 6:  İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;
 
-- 12 nci maddede belirtilen şartların taşınması,
 
-- Meslek odasına kayıtlı olunması,
 
-- Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,
 
-- Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün;
-- 18 yaşını doldurmuş olması,
 
-- En az lise mezunu olması,
 
-- İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
 
-- Konkordato ilan etmemiş olması,
 
-- Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,
 
-- Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması,gerekir.
 
-- Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim; Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı veya Bakanlıkça uygun görülen kamu kurumları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.
 
 
YETKİ BELGESİ VERİLMESİ
 
MADDE 7:
 
-- Yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. İşletmenin 12 nci maddede belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilir.
 
-- İlgili kurum ve kuruluşların elektronik bilgi sistemlerinden sağlanabilen belgeler, bu sistemlerden temin edilir ve işletme adına açılan dosyada diğer başvuru evrakı ile birlikte saklanır.
 
-- Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi verilir. Yetki belgesi talebi reddedilen işletmelere durum gerekçesi ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir.”
31 Ağustos 2020 tarihinden önce mutlaka eksiği olan , yetki belgesi olmayan meslektaşlarımız hemen bunları tamamlaması gerekiyor. Aksi halde bu mesleği yapmaları zora giriyor olacaktır.
Hayırlı bol kazançlar diliyorum.
Saygılarımla...
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hakan, Akçam:, Gayrimenkul, Satışında, Yeni, Dönem, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı