Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 01:00
 
Hakverdi'den, Ankara Minibüsçüler Odası Hakkında Önerge
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Bir yöneticinin araç tahsisinde Mehmet Yiğiner'in başkanlığını yaptığı ANKESOB (Ankara Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği)'a gittiğini ileri sürdüğü paralar ve FETÖ sanığı ve AKP eski Milletvekili İdris Şahin'in seçimlerle ve oda ile ilgili ileri sürülen bağlantı iddilarını sordu.
Siyaset Haberi
Hakverdi'den, Ankara Minibüsçüler Odası Hakkında Önerge

3 Ekim 2017 tarihinde Olağanüstü Genel Kurula gidecek olan Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası ile ilgili iddialar bitmiyor. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bir yöneticinin araç tahsisinde Mehmet Yiğiner'in başkanlığını yaptığı ANKESOB (Ankara Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği)'a gittiğini ileri sürdüğü paralar ve FETÖ sanığı ve AKP eski Milletvekili İdris Şahin'in seçimlerle ve oda ile ilgili ileri sürülen bağlantı iddilarını sordu.

İşte Hakverdi'nin sorduğu sorular:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98 ve TBMM içtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 26.09.2017

Ali Haydar Hakverdi (CHP Ankara Milletvekili)

Esnaf ve sanatkârlar odaları, birlikleri ve federasyonları arasında birliği temin, gelişme ve ilerlemeyi sağlamak, genel olarak esnaf ve sanatkârların çalışmalarını meslekî yönden ve kamu yararına uygun olacak şekilde düzenlemek ve bu hususta gerekli görülecek her türlü tedbiri almak ve teşebbüste bulunmak, meslekî eğitimlerini geliştirmek, esnaf ve sanatkârları yurt çapında ve uluslararası düzeyde temsil etmek, sorunlarının çözümü için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmak, Ulusal ekonomideki gelişmelere paralel olarak lüzumlu görülecek meslekî tedbirleri almak ve Bakanlık tarafından esnaf ve sanatkârlarla ilgili verilecek görevleri yapmak üzere kurulmuştur.

Bu doğrultuda kurulan esnaf odalarından biri de Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası’dır.

Bu çerçevede,

1. Ocak 2014’te göreve gelen Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası 03 Ekim 2017 tarihinde olağanüstü genel kurula gitme kararı almıştır? Görev süresi Ocak 2018’de dolmasına rağmen olağanüstü genel kurula gitme nedenleri nelerdir?

1- Ulus-Keçiören hattından diğer hatlara 15 araçlık dağıtım yapılırken Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Sertkaya’nın geçtiğimiz günlerde Dikmen durağı toplantısında yaptığı; “Bizim duyduğumuz araç başı 150 milyon (muhtemelen 150 bin TL). Alınan para birliğe (Başkanlığını Mehmet Yiğiner’in yaptığı ANKESOB (Ankara esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği)) gidiyor..” diye yaptığı konuşmanın videosu sosyal medyaya sızmıştır. Bu konuşma sonrası ANKESOB ve Mehmet Yiğiner Hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2- Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası yönetim kurulu olağanüstü kurultaya gitme kararını bu videonun sosyal medyaya düştüğü tarih olan 01.08.2017 ‘den sonra mı almıştır?

3- 03.10.2017 tarihinde yapılacak olan olağanüstü genel kurulda geçmiş dönemlerde Melih Gökçek’in desteklediği Hacı Bekir Gani’nin seçim kampanyasında Çankırı eski Milletvekili İdris Şahin ile birlikte çalıştığı iddia edilmektedir. Feto zanlısı olarak tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan ve Fethullahçı Terör Örgütü üyeliği suçlamasıyla

Çankırı Adliyesi'nde görülmekte olan FETÖ çatı dosyasında yargılaması devam eden İdris Şahin Minibüsçü esnafı mıdır?

4- İdris Şahin’in 15 Temmuz 2016 darbe girişimi öncesi ve sonrası Ankara Minibüsçüler Esnaf odası ile ticari bir ilişkisi var mıdır? Avukatlık ya da danışmanlık hizmeti vermekte midir?

5- Genel kurulun olağanüstü olması ve bir çok iddianın taraflar tarafından dillendirilmiş olmasına istinaden 03 Ekim 2017 günü yapılacak genel kurulun güvenlikli, şaibesiz ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli önlemler alınmış mıdır?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hakverdi'den,, Ankara, Minibüsçüler, Odası, Hakkında, Önerge,
Yorumlar
Haber Yazılımı