Haber Detayı
13 Ocak 2017 - Cuma 09:46
 
Halep'te Yaşanan Dram, Keçiören'de Sergileniyor
Keçiören Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA), Suriye’deki iç savaşın vurduğu insanların dramını Keçiören’e taşıdı.
Keçiören Haberi
Halep'te Yaşanan Dram, Keçiören'de Sergileniyor

Suriye’de yaşanan savaş acılarına ve Suriyeli mültecilerin çektiği zorluklara yönelik toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla kurulan Halep Evi’nin açılışına, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da katıldı.

 

Akan kanı ve gözyaşını durdurmak için mücadele etmenin hepimizin görevi olduğu düşüncesinden yola çıkan TÜGVA, Keçiören Belediyesi’nin de işbirliğiyle “Halep’de Birkaç Dakika” adlı projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında, Suriye’deki savaşın yol açtığı insanlık dramını topluma daha iyi anlatabilmek için Halep Evi inşa edildi. Kalaba Kent Meydanı’nda kurulan Halep Evi’nin açılış törenine Başkan Mustafa Ak’ın yanı sıra AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, AK Parti Keçiören İlçe Kadın Kolları Başkanı Mahpeyker Sert ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Tunçbilek, TÜGVA Keçiören Şube Başkanı Yusuf İslam Ak ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan TÜGVA Keçiören Şube Başkanı Yusuf İslam Ak, Suriye’de 6’ncı yılına giren iç savaş nedeniyle 4,8 milyon Suriyelinin komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını söyledi.

 ENSAR-MUHACİR KARDEŞLİĞİ YAŞANIYOR

Savaşta en az 400 bin Suriyelinin de yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Ak, “Yaşanılan bu süreçte Türkiye ise yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ‘Açık Kapı Politikası’ uygulamış, savaştan kaçan mazlumları bağrına basmıştır. Tarihi bağları son derece güçlü olan iki ülke arasında ensar-muhacir kardeşliği tüm güzellikleriyle yaşanmaktadır” dedi. Ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimizin başta geçim sıkıntısı olmak üzere çok sayıda sorunla mücadele ettiklerini belirten Ak, “Suriye meselesinde aziz milletimizin gösterdiği merhamet ve azim tarihimizin şanlı sayfaları arasında yerini alacaktır. Ülkemiz sınırları içerisinde oluşturulan yardım ağı ve imkanlar ihtiyaç sahiplerine ivedilikle ulaşmaktadır. Üretimi bitme noktasına gelen, ticari hayatın durduğu Suriye’de ise yaşam şartları her geçen gün zorlaşmaktadır. Dolayısıyla şu an Suriye’de bulunan yaklaşık 14 milyon insan için her yeni gün bir öncekinden daha çetin geçmektedir. En temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak hale gelen toplum ölümle ve açlıkla pençeleşmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Keçiören, Belediyesi, Türkiye, Gençlik, Vakfı(TÜGVA), Suriye’deki, iç, savaşın,
Yorumlar
Haber Yazılımı