Haber Detayı
26 Aralık 2020 - Cumartesi 09:51
 
Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde Restorasyon Çalışması
Elmadağ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Hasanoğlan Köy Enstitüsü Kampüsünde yapılacak olan restorasyon ve çevre düzenlemesi için fizibilite çalışmalarına başlandı.
Güncel Haberi
Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde Restorasyon Çalışması

1941 yılında, bin dönümlük arazi üzerine, Köy Enstitülü öğretmenler ve öğrencilerin emekleriyle ve imece usulü ile yapılan, onlarca binanın binlerce ağacın bulunduğu, her yıl kuruluşunun yıl dönümünde, kutlamalarda ev sahipliği görevini üstlenen, Hasanoğlan ve Elmadağ denildiğine ilk akla gelen, Hasanoğlan Köy Enstitüsü Kampüsünde yapılacak olan restorasyon ve çevre düzenlemesi için fizibilite çalışmalarına başlandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan, Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın: “Yerleşke üzerinde bulunan yapılarının ve tarihi kalıntılarının korunması amacıyla bir araya geldiğimiz, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Sayın Bekir Ödemiş ile birlikte, Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesinde yer alan hamam, ahşap ve demir atölyeleri, Amfi tiyatro, müze ve kütüphane binasının restorasyon, çevre düzenlemesi ile peyzaj planları hakkında yapılacak olan çalışmaları değerlendirdik.” dedi.

Başkan Aşkın: “Enstitüler, köyleri yalnızca “ekmekle” değil, kitapla, müzikle, sanatla, demokrasiyle buluşturan, hayata hazırlayan değerlerimizdi. Bizlerde bu değerlerin bilinciyle hareket ederek, binalarımızı yıkılmaktan kurtarıp, tarihimize ve geçmişimize sahip çıkacağız.” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hasanoğlan, Köy, Enstitüsü'nde, Restorasyon, Çalışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı