Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 23:21
 
Hocalı Soykırımı Keçiören'de Dualarla Anıldı
26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 83'ü çocuk, 106'sı kadın ve 72'si yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşının Ermeniler tarafından katledilişinin 28’inci yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.
Keçiören Haberi
Hocalı Soykırımı Keçiören'de Dualarla Anıldı

26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 83'ü çocuk, 106'sı kadın ve 72'si yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşının Ermeniler tarafından katledilişinin 28’inci yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Ayvalı Mahallesi Azerbaycan Meydanı’nda Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan Azerbaycan Hocalı Şehitleri Parkı ve Anıtı’nın bulunduğu alanda gerçekleştirilen anma programına Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Khazar İbrahim, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Necdet Ünüvar, KKTC Büyükelçiliği Müşaviri Nurettin İskender, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Elçin Gaffarlı, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayramali Ballı, Kara Harp Okulunda eğitim alan Azerbaycanlı askerler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

SOYKIRIM BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE YAPILMIŞTIR”

Tören, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua edilerek başladı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, törende yaptığı konuşmada, 1992 yılında dünyada yaşanan siyasi gelişmelerle birlikte Hocalı Soykırımı’nın bilinçli bir şekilde yapıldığının altını çizerek, “Varşova Paktı’nın çökmeye başlaması, dünyadaki haritaların yeniden şekillenmesi ve dünya siyasetinin yeniden dizayn edilmesi beraberinde bu soykırımı getirmiştir. Karabağ ve Nahcivan, Türkleri birbirine bağlayan önemli bir nokta, önemli bir koridordur. Soykırım rastgele yapılmamış, bilinçli bir şekilde yapılmıştır. Bu soykırım Türk illerinin ve Türk kardeşlerinin karadan yolunu kesme operasyonudur. 613 kardeşimizi bu soykırımla, genç, yaşlı, çocuk demeden hunharca katlettiler” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hocalı, Soykırımı, Keçiören'de, Dualarla, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı