Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 19:54
 
İş Zekası ve Raporlama Yazılımlarıyla Bir Adım Önde Olun
İş süreçlerinin her geçen gün daha önemli hale gelmesi sayesinde ortaya farklı kavramlar çıkmıştır.
Güncel Haberi
İş Zekası ve Raporlama Yazılımlarıyla Bir Adım Önde Olun

İş süreçlerinin her geçen gün daha önemli hale gelmesi sayesinde ortaya farklı kavramlar çıkmıştır. İş zekası; ham verinin işlenmesi, anlamlı ve kullanışlı hale getirilmesi için gerekli olan süreç ve yöntemlere verilen isimdir. Neredeyse her sektörde çok miktarda verinin işlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu verilerin işlenmesi sayesinde yeni projeler belirlenir ve geliştirilir. İşlenebilecek ham verinin çok olduğu alanlarda iş zekası öne çıkmaktadır. Finans, telekomünikasyon, enerji, perakende, kamu, sağlık ve daha birçok sektörde verilerin işlenmesi şarttır. Bu noktada, iş zekası öne çıkmaktadır.

İş Zekasının Bileşenleri Nelerdir?

İş zekasının içerisinde birçok husus bulunmaktadır. Raporlama başta olmak üzere çok boyutlu analiz süreçleri, veri ve süreç madenciliği, mantıksal çözümlemeler, iş performans yönetimi ve performans ölçümleri; iş zekasının bileşenleri arasında yer alır. İş zekası uygulamaları sayesinde ihtiyaçlar belirlenir. Buna ek olarak, analizler yürütülür. İş zekası; bununla yetinmeyerek teknik çözümleri ve mimari tasarım işlemlerini gerçekleştirir. Merkezi ve dağıtık veri ambarını tasarlar. Veri ambarında bulunan verilerin yönetilmesi, veriler üzerinden analizler yapılması, ihtiyaç duyulan raporların alınması; yine iş zekasının süreçleri arasında bulunmaktadır.

İş zekası; her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Globalleşen dünyada rekabete ayak uydurmak adına iş zekasının imkanlarından faydalanılmalıdır. Dünyanın bir ucundaki gelişmenin başka bir ülkedeki firmayı etkilediği düşünüldüğünde iş zekasının önemi ortaya çıkacaktır. Veri büyüklüğünün her geçen gün artması başta olmak üzere iş zekasının varlığını gerekli kılan birçok etmen vardır.

Küçük veya büyük olmasından bağımsız olarak tüm firmalar çok ciddi bir rekabet ortamının içerisinde yer almaktadır. Gelişmelerin gerisinde kalmamak isteyen şirketler; çok daha hızlı ve doğru karar vermek zorunda kalırlar. Bu bağlamda, birim zamanda verilmesi gereken karar sayısının artmasından dolayı veri analizinin yapılması gerekli olmaktadır. Veri işlenmesi, analizi gibi süreçlerin yönetilmesi de iş zekasını ortaya çıkarmaktadır.

Bu noktada, iş zekası ve raporlama yazılımlarıyla öne çıkmak isteyenlerin imdadına Arge24 yetişmektedir. İş zekası konusunda gönül rahatlığıyla Arge24’ten hizmet alabilirsiniz. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: İş, Zekası, ve, Raporlama, Yazılımlarıyla, Bir, Adım, Önde, Olun,
Yorumlar
Haber Yazılımı