Haber Detayı
17 Mayıs 2013 - Cuma 19:40
 
İskilip ve Köylerinde El Sanatları Sergisi
Doğanay Sevindik eğitmenliğindeki Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Belgesel Fotoğraf Atölyesi, Ekim-2012/Mayıs-2013 döneminde Çorum’un İskilip ilçesi ve köylerinde el sanatları fotoğraf çalışmasını gerçekleştirdi.
Ankara Haberi
İskilip ve Köylerinde El Sanatları Sergisi

       Doğanay Sevindik eğitmenliğindeki Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Belgesel Fotoğraf Atölyesi, Ekim-2012/Mayıs-2013 döneminde Çorum’un İskilip ilçesi ve köylerinde el sanatları fotoğraf çalışmasını gerçekleştirdi.

 

Yazmalı Konak Kültür Sanatevi iş birliği ile "İskilip ve Köylerinde El Sanatları" konulu fotoğraf sergisi Ankara'da CEPA Alışveriş Merkezi’nde 25 Mayıs 2013-Cumartesi günü saat 14.00 de açılacak. İskilip’li el sanatları  ustalarının da açılışta aramızda olacağı sergi,              2 Haziran 2013 tarihine kadar izlenebilecektir.


        Yapılan el sanatları örneklerinin de yer alacağı sergide; üç tekerli araba, tak tak araba, ayakkabı imalatı, ayakkabı tamiri, bardak, beşik, demir işleri, dokuma, deri tabaklama,    ahşap halka, havan, ahşap iskemle, kafes, kağnı, kalay, kaşık, büyük kepçe, kerpiç dökme, keçeci, mes, oklava, ahşap oyma, taş oyma, saraç, saz yapımı, sedef kakma, semer, sepet, tıkır, tuz lambası, urgan, yazma baskı, yürüteç ve zurna yapımı fotoğrafları ile İskilip'in kültürel değerlerinden olan ceviz, iskilip dolması, leblebi ve tuz havzası fotoğrafları yer almaktadır. Fotoğrafların çerçevesi İskilip Halk Eğitim Merkezi marangoz atölyesi tarafından hazırlandı.  

 

        Sergide, atölye eğitmeni Doğanay Sevindik,  asistanlar; Aysel Altun, Şengül Bekmez, Erdal Karaarslan, Ahmet Nureddin Kutlay ile atölye üyeleri Tuğçe Alpay, Ali Rıza Aslan, Uğur Atay, Serdar Bozkurt, Gökçe Çakır, Aysu Niksarlı, Murat Subaşıoğlu, İsmail Şekerci, Deniz Yıldırım ile misafir fotoğrafçı olarak İskilip Kaymakamı Mehmet Yılmaz, İskilip'te yaşayan Sabri Çiçekci, Kutay Çiçekci, Ömer Erdoğan ve Kadir Tahtacı ve Çorum’da yaşayan Arap Çataroğlu’nun fotoğrafları yer almakta.

       Sergi salonunda şair-yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun gelini Hughette Bouffard Eyüboğlu 25-26 Mayıs günlerinde atölye çalışmasında yazma baskı, çocuklara kitap ayracı; kaşık ustaları da 1-2 haziran günlerinde kaşık yapacaklardır.

       Sergi 8-9 Haziran 2013 tarihlerinde "İskilip Kapılar Sergisi" kapsamında İskilip’te Çatalkara Kültür Merkezi’inde ve 10-17 Haziran 2013 tarihlerinde AFSAD’ın düzenlediği Atölyeler Ortak Sergisi’nde Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyici ile yeniden buluşacak.

       El sanatları ile ilgili bilgilerin de yer aldığı kataloğun ve fotoğrafların satışından elde edilen gelir ile İskilip'e bağlı Asarcık, Aşağı Örenseki, Beyoğlan, Çatkara, Çomu, Çukurköy, Karaburun, Kurusaray, Kuzuluk, Kuzköy, Sorgun, Şeyhköy, Yavu, Yerli ve Yukarı Örenseki köylerinde yer alan ilk ve ortaokullara kitap bağışı yapılacaktır.

       Sergi, İskilip Kaymakamlığı'nın katkıları ile gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğanay, Sevindik, eğitmenliğindeki, Ankara, Fotoğraf, Sanatçıları, Derneği, (AF
Yorumlar
Haber Yazılımı