Haber Detayı
22 Aralık 2013 - Pazar 23:32
 
İsmetpaşa'da Metruk Yapılar Yıkılıyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında, İsmetpaşa Mahallesindeki metruk yapıların yıkımını sürdürüyor.
Altındağ Haberi
İsmetpaşa'da Metruk Yapılar Yıkılıyor

Proje kapsamında Hükümet Caddesi ile Çankırı Caddesi arasında kalan bölgede tarihi özelliği bulunmayan ve metruk haldeki 30 binanın yıkımı gerçekleştirildi.


Bölgenin tarihi dokusu ve kent estetiği gözetilerek yıkılmasına karar verilen 60 yapıdan 30’unun ortadan kaldırıldığını belirten yetkililer, yıkım işlemlerinin yeni yıl öncesinde tamamlanacağını ifade ettiler.


Tarihi doku ve tarihi yapıların korunmasına özen gösterildiğine dikkat çeken yetkililer, tescilli 8 adet yapının aslına sadık kalınarak restore edilmek üzere koruma altına alındığını, bölgede yer alan tarihi bir caminin de restore edilmek üzere muhafaza edildiğini kaydettiler.


Hacı Bayram Camii ve çevresinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bölgenin ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bölgede yapılan restorasyon ve yenileme çalışmaları ile tarihi doku yeniden ortaya çıkarılırken, diğer yandan da bölge esnafı ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerin yapıldığını belirttiler.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Büyükşehir, Belediyesi, Ulus, Tarihi, Kent, Merkezi, Yenileme, Alanı, Pr
Yorumlar
Haber Yazılımı