Haber Detayı
15 Ocak 2021 - Cuma 12:15
 
İstasyon Caddesi Yapımı İçin Düğmeye Basıldı
İlk etapta Türk Kızılayı Caddesi üzerinde iki köprülü kavşak çalışmasını tamamlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi şimdi de İstasyon Caddesi’nin trafik çilesine son verecek yeni bir alternatif bulvar yapımı için düğmeye bastı.
Etimesgut Haberi
İstasyon Caddesi Yapımı İçin Düğmeye Basıldı

 Etimesgut İstasyon Caddesi’nin trafik çilesini çözmek için göreve gelir gelmez adım atan Başkan Yavaş, ilk etapta Türk Kızılayı Caddesi üzerinde iki köprülü kavşak çalışmasını tamamladı. Etimesgut ve Sincan ilçeleri başta olmak üzere bölgede yaşayan vatandaşların trafik sıkıntısını sonlandırmak amacıyla ikinci adımı atmaya hazırlanan Başkan Yavaş, yeni alternatif bulvar yapımı için düğmeye bastı. Sosyal medya hesapları üzerinden Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın 13 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 14.00’da “İstasyon Caddesi Alternatif Yol Projesi Sanat Yapıları Yapım İşi” için ihaleye çıktığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “İstasyon Caddesi’ni kullanan 1,5 milyon hemşehrimin çilesini bitireceğiz. Bölgenin yıllardır kangrene dönüşen, can güvenliğini tehdit eden trafik sorununu çözeceğiz” dedi.

 

YENİ BULVAR 4 DEMİRYOLU GEÇİŞ KÖPRÜSÜ VE 1 ALT GEÇİT’TEN OLUŞACAK

    Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 3 aşamalı çalışma kapsamında, yeni açılan Ankara Bulvarı devamı niteliğindeki Türk Kızılayı ve İstasyon Caddesi’nin trafik yoğunluğu alternatif bulvar ile rahatlayacak.

    Elvankent, Sincan ve Etimesgut bölgesini şehir merkezine taşıyan bölgenin en önemli arteri niteliğindeki İstasyon Caddesi’ne alternatif yapılacak yeni bulvar 5 kilometre uzunluğunda 4 demiryolu geçiş köprüsü ve 1 alt geçitten oluşacak. TCDD Genel Müdürlüğü’nden alınan onay sonrası yapılan protokol kapsamında tek yön ve 3 şerit olarak planlanan alternatif yeni bulvar, demiryolunun kuzeyinden geçecek.

 

YAKLAŞIK 1,5 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK ÇALIŞMA  

   Sincan ve Etimesgut ilçesi sakinlerinin kullandığı İstasyon Caddesi’nin trafik çilesinin çözülmesiyle yaklaşık 1,5 milyon kişi güvenli ve konforlu ulaşıma kavuşacak.

  Kronikleşen trafik sıkışıklığını önleyecek ve can güvenliğini sağlayacak proje kapsamında; İstasyon Caddesi Şehir Merkezi istikametinde 3 farklı noktada bulunan sinyalize kavşak ortadan kaldırılarak, trafik akışı kesintisiz hale getirilmiş olacak.

   Projenin Türk Kızılayı Caddesi’ndeki çalışmalardan sonra ikinci aşamasında yer alan yeni bulvarın ardından üçüncü aşama olan Hikmet Özer Caddesi Alt Geçidi de ilerleyen süreçte tamamlanarak trafiğe açılacak.

   İstasyon Caddesi yapımı için ilk ihale olan Sanat Yapıları Yapım İşi İhalesine 5 firma katıldı. Katılan firmalardan bir tanesi boş zarf vererek teşekkür ederken, diğer firmaların teklifleri ise 109 milyon TL ile 118 milyon TL arasında değişiyor.

 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: İstasyon, Caddesi, Yapımı, İçin, Düğmeye, Basıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı