Haber Detayı
15 Ocak 2018 - Pazartesi 21:45
 
Kahramankazan'a 15 Temmuz Şehitleri Müzesi Yapılacak
Kahramankazan'a kurulacak "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi" için çalışmalar sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'ü ziyaret ederek, önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan müze projesine ilişkin görüş alış verişinde bulundu.
Ankara Haberi
Kahramankazan'a 15 Temmuz Şehitleri Müzesi Yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kahramankazan Belediyesi işbirliği ile yapılacak olan ve bu yıl içinde faaliyete girmesi plananan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Uygulamalar Dairesi Başkanı Yusuf Harmanda ve beraberindeki heyet, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'ü ziyaret etti. Ziyaret kapsamında müzeye ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Tüm yönleriyle 15 Temmuz

Önümüzdeki günlerde yapımına başlanması hedeflenen müzenin 15 Temmuz 2018'de hizmete girmesi planlanıyor. Müze, 3 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananların tüm gerçekliği ile anlatılacağı müzede, şehit ve gazilerin eşyalarının sergilenerek anılarının yaşatılacağı interaktif uygulamalar, görsel sunumlar da yer alacak. Modern bir yapıya sahip olacak müze, aynı zamanda bir kültür merkezini de içinde barındıracak. Yapıda kalıcı ve geçici sergi salonları ile konferans salonları, kütüphane, kafe, restoran, hediyelik eşya bölümü, sinevizyon ve çocuk atölyesi gibi bölümler de bulunacak.

Unutmayacağız, unutturmayacağız

Başkan Ertürk, 15 Temmuz gecesi Kahramankazan'da yaşananların Türkiye ve dünya tarihine altın harflerle yazılan bir destan olduğunu ifade etti. Ertürk, "Bu destansı mücadeleyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Kahramankazan'daki ve Türkiye genelindeki tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin anıları ve yaptıkları kahramanlık bu müze ile gelecek nesillere aktarılacak. Bu projenin hayata geçirilmesi için emek harcayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş'a tüm Kahramankazan halkı adına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kahramankazan'a, 15, Temmuz, Şehitleri, Müzesi, Yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı