Haber Detayı
06 Aralık 2016 - Salı 21:01
 
Kamuda Sözlü Sınavların Kaldırılması İçin Dava Açtılar
Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş kamuda sözlü sınavların kaldırılması için dava açtıklarını kaydetti.
Ekonomi Haberi
Kamuda Sözlü Sınavların Kaldırılması İçin Dava Açtılar

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Bilindiği üzere daha önce sadece Şube Müdürü, Müdür gibi kadrolara yazılı sınav sonrası sözlü sınav uygulaması yapılmaktaydı. Ancak, yapılan son düzenleme ile hizmetli, şoför, memur dahil olmak üzere tüm kadrolara sözlü sınav şartı getirilmiştir.

Biz Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, yıllardır TRT’ye spiker alımları dışında sözlü mülakat uygulamasının yanlış bir uygulama olduğunu ifade ediyoruz. Ancak, AKP Hükümeti ısrarla sözlü sınavı tüm kadrolara getirmeye çalışmaktadır. Sözlü sınavlar kamuya olan güveni ve adalet duygusunu yok etmektedir. Çünkü torpil müessesesinin en çok işlediği yer sözlü sınavlardır. Sözlü sınavlar, liyakat ve ehliyet kriterlerini ayaklar altına almaktadır. Yazılı sınavı kazanan adaylar içinden, açılan kadro sayısının 4-5 katı fazla adayın sözlü sınava çağırılması da memurları rencide eden başka bir durumdur. Ayrıca yazılı sınav sonrası, sözlü sınavı da hakkıyla kazanmış olan memurlara dahi “torpille” kazandı bakış açısı değişmemektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında; çalışma barışını bozan, kurum içi huzursuzluklara sebep olan sözlü sınav uygulamasının iptali için Danıştay’a dava açtık. Sözlü sınav uygulamasının kamudan kaldırılması, adam kayırmacılığın ve torpil müessesesinin durdurulması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye, KamuSen, Genel, Teşkilatlandırma, Sekreteri, Türk, BüroSen, Genel, Başk
Yorumlar
Haber Yazılımı