Haber Detayı
11 Mayıs 2013 - Cumartesi 00:36
 
Kazan'da Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı
Kazan Belediyesi’nin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği hıdırellez şenliğinde yakan top, mendil kapmaca gibi unutulmaya yüz tutan çocuk oyunları büyük ilgi gördü.
Güncel Haberi
Kazan'da Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı

Kazan Şehir Stadında düzenlenen şenliklere Kaymakam Veysel Beyru, İl Kültür Müdürü Doğan Acar ve Belediye Başkanı Lokman Ertürk, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Gün boyu süren etkinliklerde öğrenciler şiirler okudu, müzikli dans gösterileri sundu, şarkılar söyledi, halkoyunlarından örnekler sundu. Ancak en büyük ilgiyi ve en büyük alkışı yakan top ve mendil kapmaca oynayan çocuklar aldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının konseri, Kazan Belediyespor güreş takımı sporcularının yaptığı müsabakalar ve halat çekme yarışmalarının da  etkinler arasında yer aldığı Hıdırellez şenlikleri tam bir bayram havasında geçti.

 

Şenliklere katılan okullar yıl boyu hazırladıkları el işi ve resim çalışmalarını açılan stantlarda sergilediler. Kaymakam Veysel Beyru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve İl Kültür Müdürü Doğan Acar stantları tek tek gezerek sergilenen eserlerle ilgili öğrencilerden bilgi aldı.

 

Konuşmalar bölümünde söz alan Belediye Başkanı Lokman Ertürk hıdırellezin baharın gelişini müjdelediğini ve Türk Dünyasında bozulmadan canlılığını koruyan geleneklerden birisi olduğunu söyleyerek, “Milletleri oluşturan temel unsurlardan birisi de kültürdür. Bir millet kültürünü kuşaktan kuşağa sağlıklı olarak aktarabilirse varlığını daha iyi sürdürebilir. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran ve insanları birbirine yaklaştıran, birlikteliğimizi güçlendiren değerlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak her zaman önceliğimiz olmalıdır. Güzel günlerin müjdecisi kabul edilen bu günün, komşuluk ve toplumsal huzurumuzu artırması dileklerimle, tüm misafirlerimizin Hıdırellez Gününü kutluyor, bu vesile ile hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazan, Belediyesi’nin, İlçe, Milli, Eğitim, Müdürlüğü, birlikte, düzenlediği,
Yorumlar
Haber Yazılımı