Haber Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 11:19
 
Keçiören'de Ukrayna-Kırım Rüzgarı Esti
Müslüman ülkelerin Ramazan coşkusunu bir arada yaşamasına vesile olan 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde sahne Ukrayna Kırım Türkleri’nindi.
Keçiören Haberi
Keçiören'de Ukrayna-Kırım Rüzgarı Esti

Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen Ukrayna Kırım Gecesi öncesinde, Bolu Kültür Evi ile Ukrayna Kırım Kültür Evi’nin açılışı gerçekleştirildi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın ev sahipliği yaptığı geceye Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Emrullah İşler, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin,  Dış İşleri Bakanlığı Doğu Avrupa Masası Genel Müdür Yardımcısı Zeki Furkan Küçük, Ak Parti Keçiören İlçe Başkanı Şükrü Özek, Bolu Kalkınma ve Tanıtım Vakfı Başkan Vekili Cafer Alagöz, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“KIRIM’DAKİ RUS İŞGALİ SONA ERSİN”

Yurt dışında yaşayan Kırımlı’ların kültürlerini korumalarına hayran kaldığını ifade eden Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Ukrayna ile Türk Tatarları arasında büyük benzerlikler var. Nerede yaşarlarsa yaşasınlar kültürlerini koruyorlar, kültürler arası köprü kuran, misafirperverlikleri ile iş birliğini güçlendiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a da şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türk hükümetinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğine de teşekkür eden Büyükelçi, “Kırım Tatarlarına yardımcı olmak, Türkiye ile ortak isteğimizdir. Kırım’daki Rus işgalinin sona ermesini istiyoruz, bunun için çabalarımız sürecek. İşgal altındaki Kırım’da kültürümüzü korumak da birinci vazifemiz… Kırımlı’ların yaşam hakkını korumaya devam edeceğiz. ” dedi.

Konuşmaların ardından Ukrayna Kırım’dan gelen sanatçılar yöresel şarkılarını seslendirirken Bereginya Dans Topluluğu da Kırım folkloründen kesitler sundu.  Cıyın Ansambli Folklor Grubunun içindeki minikler ise programa ayrı bir renk kattı. Kırımlı sanatçı Emine Mustafayeva’nın sahne aldığı programda Çanakkale Türküsünü seslendiren koro alandakilerden büyük alkış alırken Kırım ve Türk bayraklarını sallayan vatandaşlar da türküye eşlik ettiler.

Gecede Başkan Ak’a geleneksel Kırım gömleği ile Kırım’ın el sanatını yansıtan bir tabak hediye edildi.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Lütfiye Selva Çam ve AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da gecenin bitiminde Başkan Ak ile Kırım evini gezerek Kırım ezgilerini dinledi.

 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Keçiören'de, Ukrayna-Kırım, Rüzgarı, Esti,
Yorumlar
Haber Yazılımı