Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 00:44
 
Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Ankara'da Büyük Tepki
CHP, Kemal Kılıçdaroğlu'na Çubuk'ta Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenaze töreninde düzenlenen saldırıyı ve linç girişimini 81 ilde, dün saat 12.00'de eş zamanlı basın açıklamalarıyla kınadı.
Siyaset Haberi
Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Ankara'da Büyük Tepki

Kılıçdaroğlu'ya yönelik linç girişimi, CHP Ankara il binası önünde protesto edildi. İçişleri ve Milli Savunma Bakanı hakkında istifa sloganları atılan eyleme yüzlerce kişi katıldı. Açıklamaya CHP ve HDP'li milletvekilleri, sol ve sosyalist parti yöneticileri ve başkanları, Saadet Partisi ve İYİ Parti Ankara İl başkanlarının yanı sıra emek ve meslek örgütleri de katıldı. KESK Ankara Şubeler Platformu, “Nefrete ve kine rağmen bahar geldi, barış da gelecek” pankartıyla açıklamaya katıldı.

 

SOYLU'YA TEPKİ

“Faşizme karşı omuz omuza" ve "Mesaj alındı, Hulusi istifa", sloganlarının atıldığı eylemde, saldırının gerçekleştiği cenaze töreninde gerekli önlemlerin alınmaması sebebiyle özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik tepki dikkat çekti.

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener:  Yapılan sıradan bir protesto, sıradan bir provakasyon da değildir. Ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine, iç huzuruna karşı yapılmıştır. Saldırının azmettiricileri CHP'yi hedef gösteren gazeteler, Kılıçdaroğlu'ya idam tehdidinde bulunan kanallar, CHP'yi asker cenazelerine almama talimatı verenler ve bunun alt yapısını hazırlayanlardır. Bu dili kullananların aralarında amaç birliği vardır. Bu saldırıyı gerçekleştiren zavallıların ardındaki güçlere karşı dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez.

 

HULUSİ AKAR'A: BU NASIL BİR CÜMLEDİR?

Saldırının ardındaki azmettiricilerin yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyleyen Güvener, Ankara Valisi ve İçişleri Bakanını daha önce sarf ettikleri sözler nedeniyle istifaya davet etti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a "Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, 'O evi yakın' diye bağıran hainlere dönüp de 'Mesajlarınızı verdiniz' demek nasıl bir cümle ne anlama gelmektedir?" diye sordu.

 

"KARDEŞLİK DİLİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ"

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk: "Devletin Kılıçdaroğlu'ya özür borcu var. Eğer kızgın demiri soğutma günüyse, bizi birbirimize bırakın, biz bir günde demirleri soğuturuz. Ülkenin hiçbir yerinde beka sorunu yok, ekonomik sorun var. Kimse kimseyi ötekileştirmesin. Biz kardeşlik dilinden asla vazgeçmeyeceğiz ve o demiri kızdırmayacağız.

Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Fatih Beyazıt: Yapılmış olan bu menfur saldırı sadece şahıslara indirgenecek basit bir meseleden ibaret değildir. Bugün toplumun her kesimi her zamankinde daha fazla birleştirici dili kullanması gerekir.

 

"DİMDİK AYAKTA DURACAĞIZ"

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak: Biz bunları Maraş'tan, Çorum'dan, Sivas'tan tanıyoruz. Biz bunları KESK'e, TTB'ye, TMMOB'ye ve kendilerinden olmayan herkese yapılan saldırılardan biliyoruz. AKP ve yanındaki yandaş parti Türkiye halkını kutuplaştırmaya ve bunun üzerinden oy devşirmeye çalışıyor. Sandık sonuçlarını dahi kabullenmeyenlere karşı dimdik ayakta duracağız. (Ankara/EVRENSEL)

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kılıçdaroğlu'na, Yapılan, Saldırıya, Ankara'da, Büyük, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı